Aktualności

Wilgoć w domu – dlaczego należy z nią walczyć?

Pochłaniacze wilgoci, odświeżacze powietrza do lodówek i pomieszczeń, wkłady zapachowe

Zbyt wysoki poziom wilgoci w domu jest zjawiskiem ze wszech miar niepożądanym. Kumulująca się w powietrzu para wodna stanowi doskonałą pożywkę dla krążących w powietrzu bakterii i zarazków przyczyniających się do rozwoju szkodliwych dla zdrowia grzybów pleśniowych. Nieprzyjemny zapach w domu i złe samopoczucie domowników to także konsekwencje nieskutecznej walki z wilgocią.

Dlaczego tak ważne jest, by nie dopuścić do kumulowania się wilgoci w domu?

Każdy, kto choć raz widział zagrzybione ściany, sufity i podłogi oraz poczuł ostry, duszący zapach stęchlizny w mieszkaniu, wie, jak uciążliwe są to problemy. Nadmierna wilgoć w domu może mieć naprawdę niszczycielską moc i powodować nie tylko uszkodzenia w konstrukcji, ale też poważne problemy ze zdrowiem. Chorobotwórcze grzyby, dla których jest ona doskonałą pożywką, bardzo źle wpływają na zdrowie i samopoczucie. Są szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci ‒ to źródło wielu alergii oraz przyczyna rozwoju takich chorób, jak nieżyt nosa, zapalenie pęcherzyków płucnych oraz astma oskrzelowa i płucna. Ponadto grzyby mogą wytwarzać tak zwane mikotoksyny. Związki te są groźne zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Badania dowiodły, że mają one działanie rakotwórcze i mogą wywoływać choroby układu moczowego. Poza szkodliwym wpływem na zdrowie i samopoczucie, wykwity grzybów na ścianach po prostu bardzo nieładnie wyglądają. Trzeba zrobić wszystko, by zapobiec ich powstaniu, ponieważ jeśli już się pojawią, konieczny może okazać się gruntowny remont pomieszczenia, ze zrywaniem tynku i odgrzybianiem ścian włącznie. Zadbanie o pozbycie się jej z pomieszczeń mieszkalnych to zatem priorytet, jeśli chodzi chcemy zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych domowników.

Wilgoć w domu – najczęstsze przyczyny powstawania

Jeśli powody kumulowania się wilgoci w pomieszczeniach nie tkwią one w poważnych uszkodzeniach dachu lub nieszczelności fundamentów, można sobie z tym problemem całkiem łatwo poradzić. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy wszystkie otwory wentylacyjne są drożne. Kratki wentylacyjne, szczególnie te zamontowane w kuchniach, mogą z czasem zatykać się. Wilgoć w połączeniu z unoszącym się w powietrzu kurzem i tłuszczem może tworzyć szczelną pokrywę uniemożliwiającą swobodną wymianę powietrza. To właśnie z tego powodu kratki wentylacyjne trzeba regularnie czyścić. Jednym z głównych winowajców, jeśli chodzi o wilgoć w domu, są popularne i obecne w niemal każdym domostwie okna plastikowe. Ich ramy są bardzo szczelne, przez co powietrze gromadzące się wewnątrz nie może znaleźć ujścia. Warto zatem często wietrzyć pomieszczenia albo zostawiać okna w pozycji lekko uchylonej lub na poziomie tak zwanej mikrowentylacji. Bardzo pomocne w walce z nadmierną wilgotnością powietrza w domu mogą okazać się też rożnego rodzaju pochłaniacze wilgoci. Nie są one drogie a potrafią naprawdę sporo zdziałać i zapanować nad poziomem wilgotności ‒ nawet w tak kłopotliwych pod tym względem pomieszczeniach, jak łazienka czy kuchnia. Jeśli zlekceważymy problem, konsekwencje mogą być bardzo poważne.

Stęchlizna a zdrowie

W temacie stęchlizna a zdrowie nie powinno być pola do dyskusji, ponieważ o ile niewielki przykry zapach nie powinien stanowić problemu, tak stęchlizna a zdrowie jest już dużym problemem. O stęchliźnie możemy mówić wtedy, gdy zapach jest nie tylko dokuczliwy, ale także można dostrzec fizyczne oznaki zbyt dużego zwilgotnienia danego obiektu. Jest ona groźna nie tylko dla malutkich dzieci, ale także dla osób starszych i tych, którzy nigdy nie chorowali, ponieważ wraz z przykrym zapachem przenoszą się drobnoustroje, które stanowią duże niebezpieczeństwo.

Stęchlizna w domu. Nieprzyjemny zapach stęchlizny w mieszkaniu.

Stęchlizna w domu może dać się we znaki. Zapachy te mogą być przypisane do kilku czynników, wśród których królują pleśń oraz grzyby. Nieszczelne rury, uszkodzony dach, wysoka wilgotność i odsłonięty brud w szczelinach mogą przyczynić się do gromadzenia się wilgoci. Ale to nie wszystko. Ściany działowe i inne miękkie powierzchnie, takie jak dywany, nasiąkają zapachem dymu i nikotyny. Stęchlizna w domu to także problem zdrowotny, dlatego należy się z nią jak najszybciej uporać. Warto zainwestować w pochłaniacze wilgoci oraz wykonywać rutynowe czynności ochronne dla domu.

Zapach grzyba w mieszkaniu

Zapach grzyba w mieszkaniu to poważna sprawa i należy jak najszybciej ją rozwiązać. Jeśli Twoje mieszkanie pachnie stęchlizną lub grzybem, może to być spowodowane przez coś, co nazywa się mikrobiologicznymi lotnymi związkami organicznymi. Zapach grzyba w mieszkaniu może mieć ogólnie różne źródła. Są to między innymi zacieki, dziury w rurach, ale także źle prowadzone gospodarstwo i ogólny brak higieny. Z grzybem należy walczyć, ponieważ zaniedbanie może prowadzić nie tylko do niszczenia domu, ale także do poważnych, a czasem i śmiertelnych, chorób.

Zapach wilgoci w mieszkaniu

Zapach wilgoci w mieszkaniu to niewątpliwy problem wielu osób. Zapach ten jest nie tylko nieprzyjemny i krępujący, ale również niebezpieczny dla zdrowia. Czasami źródło lub obszar dotknięty przez wilgotne zapachy może być oczywisty, jak plamy na ścianach, które wskazują na pękniętą rurę. Ale czy zawsze tak jest? Nie do końca. Często zapach wilgoci w mieszkaniu może być spowodowany nieszczelnymi oknami, pozostawianiem mokrych ubrań na wierzchu lub brakiem higieny osobistej. Warto więc zwrócić uwagę na wszystkie czynniki ryzyka.