Sprawdź, skąd bierze się wilgoć w aucie
Zaparowane szyby, nieprzyjemny zapach, zaduch panujący w samochodzie – mogą to być objawy wilgoci w aucie. Dzisiaj postaramy się wyjaśnić, skąd bierze się ona wewnątrz pojazdu oraz jak poradzić sobie z jej nadmierną ilością.
Skutki wilgoci w aucie
O tym, jak duży wpływ na ludzki organizm ma poziom wilgotności otoczenia, wie każdy, kto choć trochę uważał na lekcji biologii. Nadmierna wilgoć prowadzi do rozmnażania i rozwijania się grzybów pleśniowych. Te z kolei bardzo negatywnie oddziaływają na zdrowie i samopoczucie. Obecność pleśni podrażnia górne drogi oddechowe, powoduje alergie, a nawet stymuluje powstawanie nowotworów. Wiele osób spędza w samochodzie bardzo dużo czasu w ciągu dnia, warto więc, by jego wnętrze było świeże i wolne od grzybów.
Nadmierna wilgoć wpływa niekorzystnie również na sam pojazd. Przez nią, wewnątrz auta, może panować zapach stęchlizny. To jednak najmniejszy problem. Wilgoć jest bowiem niebezpieczna dla pokładowej elektroniki samochodu – przyspiesza proces utleniania się połączeń elektrycznych. Może także spowodować niewłaściwe działanie podzespołów auta.
Skąd bierze się wilgoć w aucie?
Tak naprawdę wilgoć w aucie gromadzi się wewnątrz przez cały rok. Wnosimy ją głównie na ubraniach i obuwiu. Źródeł wilgoci w samochodzie może być naprawdę wiele. Jedne z nich są łatwe do kontroli, inne wymagają trochę większej ingerencji. Oto niektóre z nich:
- Zaniedbywanie auta – brak regularnego czyszczenia tapicerki, brak usuwania liści z odpływów w podszybiu,
- Błędy konstrukcyjne – np. źle zaprojektowane systemy odprowadzania wody,
- Mechaniczne uszkodzenia i zniszczenia -np. postępująca degradacja uszczelek,
- Zawilgocone dywaniki,
- Zbędne przedmioty – np. ubrania,
- Nieszczelne obudowy lamp,
- Stary filtr kabinowy,
- Zatkane otwory odpływowe,
- Drzwi bezramkowe,
- Nieszczelny szyberdach.
Jak stwierdzić, że wilgoć jest we wnętrzu auta ? Mogą to wskazywać parujące szyby. Przeczytaj poniżej, jak pozbyć się wilgoci z samochodu.
Jak radzić sobie z wilgocią w aucie?
Sposobów na radzenie sobie z wilgocią w aucie jest równie dużo, jak i samych jej źródeł. Walkę z nią musimy rozpocząć od zlokalizowania powodu, z którego jej poziom jest nadmiernie wysoki we wnętrzu auta. Pamiętajmy, że samo pozbycie się objawów nie wystarczy. Aby całkowicie zlikwidować wilgoć, należy działać u źródła. Jeżeli problem nie jest poważny, czasem wystarczy po prostu solidnie posprzątać auto. Zaczynamy od przewietrzenia samochodu. Następnie trzeba dokładnie odkurzyć podłogę i fotele, a dywaniki oraz tapicerkę wyprać i porządnie wysuszyć. Gdy wilgoć w samochodzie we wnętrzu auta pojawi się ponownie, wypróbuj inne sposoby.
Dobrą metodą na pozbycie się nadmiernej wilgoci może być również pochłaniacz wilgoci do samochodu. To skuteczne narzędzie szczególnie w okresie jesienno – zimowym. Mimo swoich niewielkich rozmiarów urządzenie szybko likwiduje nadmiar wody z wnętrza pojazdu, ale nie wysusza powietrza. Ponadto pochłaniacz wilgoci do samochodu usuwa przykre zapachy stęchlizny i dymu tytoniowego. W celu efektywniejszego działania, warto umieścić produkt w miejscu szczególnie narażonym na przedostawanie się wilgoci, np. klamce, dywaniku czy kokpicie.
Wilgoć w aucie – co zrobić?
Wilgoć w aucie nigdy nie jest niczym przyjemnym. W naszym klimacie, gdzie deszcze nie należą do rzadkości, może dojść do sytuacji gdy wilgoć w aucie stanie się naprawdę uciążliwa. Kondensacja wewnątrz samochodu ma miejsce, gdy temperatura wewnątrz pojazdu jest inna niż na zewnątrz. Ciepłe powietrze z wnętrza samochodu trafia na zimną przednią szybę i zamienia parę wodną w rzeczywistą wodę. Powoduje to nieznośną mgłę na przedniej szybie, która utrudnia widzenie. Oznacza to, że możesz zostać ukarany grzywną i punktami na swoim prawie jazdy. To z kolei może podnieść koszty ubezpieczenia samochodu .
Usuwanie wilgoci z samochodu
Wilgoć pojawia się nie tylko w źle wietrzonych domach, ale również w samochodach. Parujące szyby to jedno z wielu miejsc, gdzie może zbierać się wilgoć w samochodzie. Usuwanie wilgoci z samochodu zazwyczaj przebiega bardzo podobnie. Klienci chętnie sięgają po samochodowe pochłaniacze, które są w stanie poradzić sobie z nadmiarem wilgoci, kiedy auto stoi w niezbyt dobrze wentylowanym garażu. Pochłaniacz sprawdzi się w sytuacji, kiedy posiadasz drzwi bezramkowe, nieszczelny szyberdach czy zawilgocone dywaniki. Dostępny jest w postaci niewielkiego woreczka, w którym znajduje się specjalna substancja pochłaniająca wilgoć. Wilgoć w aucie we wnętrzu pojazdu jest niebezpieczna i nie należy jej lekceważyć. Teraz jak już wiesz jak pozbyć się wilgoci z samochodu, jak najszybciej zastosuj pochłaniacz wilgoci.
Firma Sedan Home & Space pracuje dla Was od 1993 roku, każdego sezonu wprowadzając na rynek nowe, coraz lepsze i bardziej zaawansowane produkty. Tworzymy domowe i profesjonalne artykuły zapachowe, które odświeżają powietrze, niwelują nieprzyjemne zapachy, nawilżają i regulują wilgotność a przede wszystkim napełniają wnętrza bogatymi, unikalnymi aromatami, projektowanymi od podstaw w naszym laboratorium.