Aktualności

4 sposoby walki z bakteriami i zarazkami w pomieszczeniach

Pochłaniacze wilgoci, odświeżacze powietrza do lodówek i pomieszczeń, wkłady zapachowe

Różnego rodzaju zarazki mogą mieć bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie. Wywołują m.in. alergie oraz choroby układu oddechowego. Przyczyniają się także do przykrego zapachu w pomieszczeniach. Ich rozwojowi sprzyja przede wszystkim wilgotne środowisko. Podpowiadamy, jak dbać o dom lub mieszkanie, by zmniejszyć ilość szkodliwych bakterii, grzybów oraz wirusów.

Jak zapobiegać rozwojowi zarazków?

Ze względu na ryzyko wystąpienia chorób oraz reakcji alergicznych powinniśmy z jak największą starannością dbać o miejsce, w którym mieszkamy. Brak odpowiedniej higieny może być szkodliwy nie tylko dla naszego zdrowia, ale również stanu pomieszczeń. Nieprzyjemny zapach czy wykwity na ścianach – to tylko niektóre konsekwencje obecności dużej ilości zarazków. W walce z nimi szczególnie pomocne jest:

Regularne sprawdzanie wentylacji

Sprawna wentylacja zapewnia prawidłową cyrkulację powietrza niezależnie od pory roku. Dzięki temu z mieszkania usuwany jest m.in. dwutlenek węgla, a także para wodna, która powstaje w procesie oddychania, podczas przygotowywania potraw i w trakcie codziennej kąpieli czy prysznica. Jej nadmierna ilość powoduje, że poziom wilgotności w pomieszczeniach jest zbyt duży, co prowadzi do szybkiego rozwoju grzybów i bakterii. Wentylacja powinna być sprawdzana co najmniej raz w roku przez profesjonalną firmę kominiarską. Jeżeli jednak zauważamy skroploną parę wodną na szybach i czujemy nieprzyjemny zapach we wnętrzach, warto skonsultować się z fachowcem przed terminem corocznej, obowiązkowej kontroli. Pamiętajmy również o tym, by regularnie czyścić kratki wentylacyjne – ich drożność zaburza m.in. osadzający się na nich kurz oraz tłuszcz.

Systematyczne wietrzenie pomieszczeń

Jedną z najprostszych czynności, która pomaga w walce z zarazkami, jest regularne wietrzenie całego mieszkania. Ważne, by robić to przez cały rok – zarówno w ciepłych miesiącach, jak i w sezonie jesienno-zimowym. W ten sposób nie tylko pozbędziemy się nadmiaru wilgoci sprzyjającej rozwojowi bakterii i grzybów, ale również wirusów unoszących się w powietrzu podczas choroby któregoś z domowników. Wietrzyć powinniśmy wszystkie pomieszczenia, natomiast na szczególną uwagę zasługuje łazienka, kuchnia oraz pokój, w którym suszy się pranie.

Dokładne sprzątanie miejsc, w których gromadzą się zarazki

Aby zmniejszyć ilość zarazków w domu lub mieszkaniu, należy starannie czyścić miejsca, w których gromadzi się najwięcej bakterii oraz wirusów. Zwróćmy uwagę przede wszystkim na toaletę, klamki, piloty i włączniki światła. Do sprzątania powinniśmy stosować wysokiej jakości środki chemiczne, posiadające właściwości bakteriobójcze.

Pralnia

Na występowanie wilgoci narażona jest również pralnia lub inne pomieszczenia, w których rozwieszamy pranie. Jeżeli mamy taką możliwość, mokre ubrania powinniśmy suszyć na balkonie czy tarasie. Dzięki temu unikniemy skraplania się pary wodnej na ścianach i zmniejszymy ryzyko pojawienia się pleśni w naszym domu.

Stosowanie pochłaniacza wilgoci

W walce z zarazkami pomaga również stosowanie pochłaniacza wilgoci. Jego zadaniem jest regulowanie poziomu wilgotności, która ma wpływ na rozwój bakterii oraz grzybów. Takie urządzenie warto umieścić m.in. w łazience i kuchni, gdzie każdego dnia na ścianach oraz meblach osiada duża ilość pary wodnej.