Aktualności

Skuteczne sposoby na wilgoć w domu

pochłaniacz wilgoci zrób to sam, domowy pochłaniacz wilgoci z soli

Wilgoć w domu potrafi przysporzyć wielu problemów. Mogą to być problemy czysto techniczne związane z kondycją ścian, sufitów czy konstrukcji. Często dochodzi jednak do powikłań zdrowotnych. Nadmiar wilgoci jest niebezpieczny dla osób, które zmagają się z częstymi chorobami układu oddechowego. Wilgotność powietrza powinna być odpowiednio dopasowana, ale też nie za wysoka. Jeśli nadmierna wilgoć panuje u Ciebie w domu, poznaj sposoby na jej zwalczenie!

Spis treści

Wilgotność powietrza — czym jest?

Jaki poziom wilgoci jest optymalny?

Nadmiar wilgoci — dlaczego jest szkodliwy?

Jak objawia się nadmierna wilgoć?

Czy trzeba pozbyć się wilgoci z domu?

Skuteczne sposoby na wilgoć w domu — jakich wypróbować?

Akcesoria, które pochłaniają wilgoć — czy mogą pomóc w walce z jej nadmiarem?

Podsumowanie

Wilgotność powietrza — czym jest?

Pojęcie wilgotności względnej powietrza to oznaczenie zawartej w nim pary wodnej. Tak naprawdę występuje ona w powietrzu zawsze, a jej ilość oznacza się procentowo. Dokładne stężenie pary wodnej jest zależne od wielu czynników. Wpływ na to ma pogoda panująca na zewnątrz domu, jak i odpowiednia wentylacja czy cyrkulacja powietrza w pomieszczeniach. Właściwe zaprojektowanie wentylacji może mieć ogromny wpływ na optymalną wilgotność w domu.

Jaki poziom wilgoci jest optymalny?

Optymalna wilgotność powietrza oscyluje między 40% a 60%. Jest to zależne od temperatury, jaka panuje oraz pogody na zewnątrz. W czasie deszczu wilgoć w domu będzie wyższa. Długo schnące pranie również jest przyczyną wyższej wilgotności. Ilość pary wodnej może być zależna od codziennych czynności, takich jak kąpanie czy mycie naczyń. Mając odpowiednią wentylację w łazience oraz pozostałych pomieszczeniach, można mieć pewność, że problem wilgoci domu nie dotknie.

Nadmiar wilgoci — dlaczego jest szkodliwy?

Przyczyny wilgoci są różne. Poziom wilgotności warto kontrolować, gdyż jej nadmiar ma zły wpływ na zdrowie. Zbyt wilgotne powietrze ma negatywny wpływ na człowieka, jak i na budynki. Jeśli wilgoć w mieszkaniu jest za wysoka, trudno jest złapać oddech. Para wodna w zbyt wysokim stężeniu sprawia, że ciężej jest człowiekowi znieść wysiłek fizyczny. Suszenie prania w sypialni jest bardzo szkodliwe. Nadmiernej ilości wilgoci należy się pozbyć.

Jak objawia się nadmierna wilgoć?

Zła wentylacja może prowadzić do zawilgocenia pomieszczeń. Potwierdzają to zaparowane okna, wykwity pleśni, nieprzyjemne zapachy czy mokre plamy. Zapach stęchlizny wyczuwalny jest już od wejścia. Jeśli nie chcesz, aby wilgoć w domu była stałym gościem, warto zadbać o sporo aspektów. Zapobieganie zawilgoceniu budynku to nie tylko inwestycja w pochłaniacze wilgoci czy osuszacze powietrza. W myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć” warto zająć się naprawą nieszczelnego dachu. Trzeba zadbać o drożne przewody wentylacyjne, kratki wentylacyjne oraz regularną wymianę powietrza.

Czy trzeba pozbyć się wilgoci z domu?

Pozbycie się wilgoci z domu jest niezmiernie ważne. Świetnym sposobem są pochłaniacze wilgoci. Aby skutecznie zlikwidować wilgoć w mieszkaniu, trzeba się trochę napracować. Jeśli problem nie jest pilny, można zdecydować się na pochłanianie wilgoci. Szybko znikną zaparowane szyby oraz mokre plamy na powierzchni ściany. Szczelne okna nie są tutaj dobrym wyborem. By skutecznie usuwać wilgotne powietrze, musi działać sprawna wentylacja. Istotne jest włączanie wentylacji w miejscach szczególnie narażonych na wilgoć.

Skuteczne sposoby na wilgoć w domu — jakich wypróbować?

Doskonałym rozwiązaniem dla zdrowia domowników są akcesoria pochłaniające wilgoć. Można je ustawić w każdym pomieszczeniu w naszym domu, aby szybko usunąć wilgoć. Znikną zaparowane lustra, wilgoć technologiczna — to wszystko zniknie, jak za machnięciem zaczarowanej różdżki. Standardowy pochłaniacz pochłania wilgoć przy pomocy specjalnego wypełnienia. Warto jednak wiedzieć, że przyczyny wilgoci nadal mogą istnieć. Jeśli problem nie zostanie rozwiązany w ten sposób, trzeba sięgnąć znacznie głębiej.

Akcesoria, które pochłaniają wilgoć — czy mogą pomóc w walce z jej nadmiarem?

Łatwo jest rozpoznać wilgoć. Jeśli chcesz z nią walczyć, nie chcesz czekać, sprawdź domowe sposoby. Zawiń sól w warstwę gazy i pozostaw, aż do rozpuszczenia. Chlorek wapnia lub soda oczyszczona mogą zastąpić sól. W skrajnych przypadkach przyda się osuszacz powietrza, ponowne wykonanie wentylacji czy skucie tynku, jeśli grzyb zaatakował głębiej. Po wysuszeniu nałożyć środek grzybobójczy na ścianę, aby ochronić jej przed ponowną wilgocią. Zamiast preparatów grzybobójczych można użyć olejku z drzewa herbacianego, który posiada podobne właściwości.

Podsumowanie

Zdarza się, że domownicy, w obawie przed niską temperaturą, nie otwierają okien. Nie stosuje się więc wentylacji pomieszczeń narażonych na wilgoć. Co więcej — w kratkach wentylacyjnych brakuje drożnych dziur, przez które mogłoby przepłynąć powietrze. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest utrzymanie ich w należytym stanie oraz regularne wietrzenie pomieszczeń. Istotnym aspektem są otwory wentylacyjne i ich odpowiednia wysokość w drzwiach łazienkowych. Pochłanianie wilgoci możesz wprowadzić już wcześniej, zanim pojawi się problem.

Sprawdź również ofertę: