Aktualności

Przyczyny powstawania wilgoci

Przyczyny powstawania wilgoci

Czy wiesz, że wilgoć wilgoci nierówna? Okazuje się, że występuje wiele różnych rodzajów wilgoci i każda z nich powstaje z innych przyczyn. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, jakie są przyczyny powstawania wilgoci w domu lub mieszkaniu.

Wilgoć w domu lub mieszkaniu

Wilgoć może trafić do budynku w różnym czasie jego funkcjonowania. Ze względu na to kryterium rozróżniamy trzy rodzaje wilgoci:

  • Eksploatacyjna – występuje stale, jest zjawiskiem wynikającym z użytkowania budynku. To głównie para wodna wnikająca w ściany z ciepłego powietrza wewnątrz pomieszczenia.
  • Technologiczna – to woda użyta w trakcie samego procesu wytwarzana cegieł i innych materiałów budowlanych.
  • Budowlana – czyli taka, która znalazła się w materiale na placu budowy w okresie składowania i wznoszenia domu, na przykład na skutek działania deszczu.

Przyczyny powstawania wilgoci w mieszkaniu

Wilgoć w mieszkaniu może pochodzić od wewnątrz i od zewnątrz. Od wewnątrz na ściany budynku działa ona w postaci pary wodnej. Powstaje podczas codziennych czynności, takich jak kąpiel, gotowanie czy suszenie ubrań. Jedną z najczęściej występujących przyczyn powstawiania wilgoci jest zalanie, które może być spowodowane np. awarią instalacji. Wilgoć pochodzącą z wewnątrz to także przeciekanie sieci wodnej. Warto wiedzieć, że nawet niepozorny przeciekający kran może wpływać na poziom wilgotności wewnątrz domu.

Przyczyną problemów z wilgocią pochodzącą z wnętrza budynku jest także zła izolacja termiczna ścian, która powoduje gromadzenie się jej i nieodprowadzanie na zewnątrz. Zimą na przemarzających ścianach skrapla się wilgoć pochodząca z cieplejszego powietrza.

Od zewnątrz na budynek oddziałują deszcze, śniegi i mgły. Na fundamenty wpływają także wody gruntowe, które również mogą powodować zawilgocenie murów. Zła izolacja fundamentów jest często przyczyną przenikania wilgoci w głąb murów. Dzieje się tak, gdy wody gruntowe lub opadowe, źle odprowadzane od budynku, przedostają się przez nieszczelności w izolacji poziomej lub pionowej.

Równie niebezpieczna jest korozja biologiczna. Zawilgocone ściany (wewnątrz i na zewnątrz) są doskonałym środowiskiem dla rozwoju grzybów i pleśni.

Skuteczne sposoby na walkę z wilgocią

Należy pamiętać, że nadmierna wilgoć sprzyja rozmnażaniu i rozwojowi grzybów pleśniowych, które mają niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Dlatego też trzeba walczyć z nadmierną wilgocią panującą w naszych domach. Sposobów jest wiele. Dobranie odpowiedniej metody zależy głównie od źródła problemu. Często skutecznym rozwiązaniem okazuje się wietrzenie pomieszczenia i zapewnienie mu dobrej wentylacji. Dobre rezultaty dają także pochłaniacze wilgoci.

Jakie są przyczyny wilgoci w aucie?

Zastanawiałeś się jakie są przyczyny wilgoci? Tak zwana kondensacja występuje, gdy ciepłe i wilgotne powietrze styka się z zimną powierzchnią. Więc jeśli przednia szyba robi się wilgotna od wewnątrz, to gdzieś w Twoim samochodzie występuje źródło wilgoci. Może to być spowodowane wilgotną odzieżą, nieszczelnością szyberdachu, systemu wentylacji, drzwi, okien lub płynu chłodzącego w matrycy grzewczej. Może również pochodzić z ludzkiego oddechu, ale ponieważ nie możesz przestać oddychać. Jeśli więc nie możesz zlokalizować przyczyny wilgoci w aucie, wypróbuj nasz pochłaniacz HumiStop.

Jakie są przyczyny wilgoci w domu?

Przyczyny wilgoci w domu mogą być różne. Kondensacja jest najczęstszą przyczyną wilgoci w wielu domach, zwłaszcza w sypialniach, łazienkach i kuchniach. Występuje, gdy ciepłe, wilgotne powietrze wchodzi w kontakt z zimnymi powierzchniami, powodując osadzanie się wody na powierzchni. Innym powodem jest nadmiar wilgoci. Dostaje się ona do powietrza w domu podczas codziennych czynności, takich jak pranie czy gotowanie. Do tego dochodzą słabo ogrzewane domy i niesprawna wentylacja. Są to główne przyczyny wilgoci w domu, lecz nie wszystkie. Warto jednak skupić się na tych i wyeliminować je jak najszybciej.

Urządzenia te kontrolują i regulują optymalny poziom wilgoci, dzięki czemu nie przesuszają powietrza. Obecnie na rynku możemy znaleźć szeroki wybór pochłaniaczy, dostępnych w różnych formach i posiadających różne właściwości, dzięki czemu łatwo dopasujemy to, czego nam potrzeba.