Pochłaniacz wilgoci do domu jaki wybrać?
Osoby borykające się z problemem nadmiernej wilgoci w domu często zastanawiają się, w jaki sposób poradzić sobie z tym nieprzyjemnym i szkodliwym dla zdrowia zjawiskiem. Utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza to podstawa naszego dobrego samopoczucia. Ponadto odpowiednia wilgotność wpływa także na stan mebli i innego typu przedmiotów w danych lokum mieszkalnym. Jakie zatem pochłaniacze wilgoci są godne uwagi? Dlaczego tak ważne jest posiadanie pochłaniaczy wilgoci?
Spis treści:
- Pochłaniacz wilgoci do domu jaki wybrać
- Pochłaniacz wilgoci do domu
- Elektryczny pochłaniacz wilgoci
- Pochłaniacz wilgoci do łazienki
- Pochłaniacz wilgoci do pokoju
- Pochłaniacz wilgoci do szafy
- Pochłaniacz wilgoci do piwnicy
- Pochłaniacz wilgoci do lodówki
- Pochłaniacz wilgoci do domu opinie
Z poniższej treści dowiesz się, jaki pochłaniacz wilgoci wybrać, czym są pochłaniacze wilgoci, dlaczego tak istotne jest posiadanie pochłaniaczy wilgoci, jak działa pochłaniacz wilgoci elektryczny, które osuszacze powietrza należy kupić do danego pomieszczenia oraz jak utrzymać w domu odpowiednią wilgotność powietrza.
Pochłaniacz wilgoci do domu
Odpowiedni poziom wilgotności powietrza w domu, który jest zdrowy zarówno dla człowieka jak i wszelkich roślin domowych, to wilgotność od 50 do 60 procent. Kiedy w pomieszczeniu znajduje się zbyt dużo wilgoci, pierwsze oznaki to zaparowane okna, kropelki pary pod sufitem, odklejająca się tapeta czy też unoszący się w powietrzu zapach stęchlizny. Co więcej, w pomieszczeniach zawilgoconych z czasem może zacząć pojawiać się zagrzybienie, co już jest niebezpieczne dla naszego zdrowia. Dlaczego? Ponieważ grzyby i pleśnie unoszące się w powietrzu mogą powodować u nas wszelkiego rodzaju alergie, migreny, a nawet problemy ze skupieniem. Jak zatem zaradzić zbyt dużej wilgotności w naszym domu czy mieszkaniu?
Jednym ze sposobów – w dodatku niezwykle skutecznym – na pozbycie się nadmiaru wilgoci w powietrzu jest pochłaniacz wilgoci. To urządzenie, które składa się ze zbiornika i wkładu absorbującego. Istnieje wiele rodzajów pochłaniaczy wilgoci – od prostych, wypełnionych chłonącą wkładką, po takie, które oprócz pochłaniania wilgoci posiadają dodatkowo jonizator powietrza, higrometr czy też higrostat.
Jakie rodzaje osuszaczy powietrza wyróżniamy?
- pochłaniacze wilgoci na granulat
- pochłaniacze wilgoci elektryczne
- pochłaniacze wilgoci w tabletkach
Elektryczny pochłaniacz wilgoci
Elektryczne pochłaniacze wilgoci to urządzenia zaawansowane w swoim działaniu i niezwykle skuteczne. Mogą one działać automatycznie, analizując poziom wilgotności powietrza i pochłaniając tylko tyle wilgoci, by go nadmiernie nie wysuszać. Ponadto posiadają w swoim wyposażeniu wiele dodatkowych funkcji – dzięki nim możemy dostosować pracę pochłaniacza wilgoci do swoich potrzeb.
Pochłaniacz wilgoci do łazienki
Pochłaniacze wilgoci do łazienek to zwykle niewielkie pojemniki wypełnione chłonącym wilgoć granulatem. Ten typ pochłaniacza wilgoci najlepiej zastosować w kilku miejscach – w okolicach umywalki, a drugi w strefie kąpielowej. Jeżeli w łazience znajduje się okno, to pochłaniacz wilgoci do łazienki powinien stać także na parapecie, zbierając wilgoć osadzającą się na oknach, np. podczas kąpieli.
Jeśli jednak mamy duży problem z wilgocią w łazience, najlepiej zastosować w takiej sytuacji pochłaniacz wilgoci elektryczny. Taki typ pochłaniacza ustawiamy w strefie kąpielowej lub na parapecie okna. Dzięki zaawansowanym funkcjom możemy ustawić jego działanie zgodnie ze swoimi potrzebami.
Pochłaniacz wilgoci do pokoju
Kiedy posiadamy już podstawową wiedzę na temat rodzajów pochłaniaczy wilgoci, należy zastanowić się, który pochłaniacz będzie działał najlepiej, dostosowując swoje funkcje do naszych potrzeb – jak i czym kierować się podczas zakupów pochłaniacza. Najważniejsze parametry, to:
- obszar działania – należy zwrócić uwagę na to, na jakiej powierzchni działa pochłaniacz. Najpopularniejsze modele działają na 10, 15 i 20 metrach kwadratowych. Zaawansowane modele pokazują, ile prądu pobierają podczas swojej pracy – to szczególnie ważne, kiedy używamy pochłaniacza dość często.
- wkład – to najczęściej tabletki specjalnego zastosowania, które należy wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta. Wkłady występują w różnych zapachach.
- czas działania – zazwyczaj obejmuje okres czasowy działania pochłaniacza na jednej tabletce. Dobre pochłaniacze wilgoci mogą działać nawet kilka tygodni bez konieczności wymiany wkładu.
- dodatki i wykonanie – dobry sprzęt wykonany jest z mocnej obudowy, którą trudno uszkodzić. Dodatki zaś, to doskonałe gadżety, które pomagają nam w jego funkcjonowaniu. Możemy dzięki nim lawirować czasem działania urządzenia, jego wydajnością czy też mocą działania.
Pochłaniacz wilgoci do szafy
Najbardziej popularną opcją pochłaniaczy wilgoci stosowanych w szafach, to te w granulkach. Są one niewielkich rozmiarów, chłoną nadmiar wilgoci nie dopuszczając do tego, by ubrania pachniały stęchlizną i były zawilgocone. Taki typ pochłaniacza możemy kupić już za kilkanaście złotych.
Należy pamiętać o wymianie zawartości, kiedy pochłaniacz zbierze w siebie wodę i przestanie działać. Świetnym rozwiązaniem do szafy jest także pochłaniacz wilgoci w formie tabletek. Działa na takiej samej zasadzie, jak pochłaniacz w granulkach, a jest jeszcze łatwiej dostępny, przez co bardziej popularny.
Pochłaniacz wilgoci do piwnicy
Elektryczny pochłaniacz wilgoci doskonale nadaje się nie tylko do pomieszczeń domowych, ale także do zawilgoconych piwnic, gdzie skutecznie zwalcza nadmiar wilgoci. To bardzo pomocne, zwłaszcza wtedy, kiedy trzymamy w takiej piwnicy ubrania czy przetwory, świeże warzywa. Dzięki osuszaczowi powietrza poziom wilgotności pozostaje odpowiedni, przez co wszelkie przechowywane rzeczy nie ulegają zagrzybieniu lub zniszczeniu.
Pochłaniacz wilgoci do lodówki
Pochłaniacze wilgoci do lodówki, to niewielkie wkłady absorbujące, które mają za zadanie chłonąć wilgoć i minimalizować osadzającą się w postaci lodu nadmiaru wody we wnętrzu chłodziarki. Dzięki zastosowaniu pochłaniacza wilgoci w swojej lodówce, przedłużymy tym samym świeżość żywności i zdecydowanie poprawimy jakość powietrza w urządzeniu, co ma duży wpływ na utrzymanie odpowiedniej higieny w lodówce.
W zawilgoconym urządzeniu jedzenie psuje się o wiele szybciej, a dodatkowo wysoka wilgotność sprzyja powstawaniu szronu na tylnej ściance urządzenia – to obniża sprawność działania lodówki i powoduje, że chłodzenie jest mniej efektywne. Co więcej, pochłaniacz wilgoci do lodówki chłonie także nieprzyjemne zapachy. Jest to proste, niedrogie, aczkolwiek niezwykle skuteczne urządzenie.
Pochłaniacz wilgoci do domu opinie
To, jaki osuszacz powietrza kupimy, zależy od naszych potrzeb. Należy kierować się w takiej sytuacji wielkością pomieszczenia i jego zawilgoceniem. Na rynku pochłaniaczy wilgoci istnieje wiele modeli tego typu sprzętu, które od najprostszych, wypełnionych granulatem, po te elektroniczne, z całą gamą dodatkowych funkcji, pochłaniają wilgoć w sposób dostosowany do swoich możliwości i naszych oczekiwań.
Polecane wpisy na blogu:
Firma Sedan Home & Space pracuje dla Was od 1993 roku, każdego sezonu wprowadzając na rynek nowe, coraz lepsze i bardziej zaawansowane produkty. Tworzymy domowe i profesjonalne artykuły zapachowe, które odświeżają powietrze, niwelują nieprzyjemne zapachy, nawilżają i regulują wilgotność a przede wszystkim napełniają wnętrza bogatymi, unikalnymi aromatami, projektowanymi od podstaw w naszym laboratorium.