Aktualności

Pochłaniacz wilgoci do auta – czy warto?

Pochłaniacze wilgoci, odświeżacze powietrza do lodówek i pomieszczeń, wkłady zapachowe

Parujące szyby to pierwszy objaw zbyt dużej wilgotności w samochodzie. Problem wilgoci w samochodzie pojawia się zazwyczaj w okresie jesienno zimowym i jest prawdziwą zmorą kierowców – nie warto go ignorować. Nadmiar wody w aucie nie tylko uprzykrza życie, ale może również powodować niebezpieczeństwo na drodze i uszkodzenia samochodu. Zamiast naprawiać szkody, warto zdecydować się na dobry pochłaniacz wilgoci.  Sprawdź, jakie są typy osuszaczy i czym się różnią poszczególne modele.

Spis treści

Wilgoć w samochodzie – dlaczego nie warto jej ignorować?

Skąd się bierze wilgoć?

Pochłaniacze wilgoci – w jaki sposób działają?

Rodzaje pochłaniaczy wilgoci do auta

Pochłaniacz wilgoci typu granulat

Osuszacz w tabletkach

Pochłaniacz wilgoci pingi do samochodu

Pochłaniacz wilgoci elektryczny

Jaki pochłaniacz wybrać do domu, a jaki do samochodu?

Wilgoć w samochodzie – dlaczego nie warto jej ignorować?

Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy dni są chłodniejsze, krótsze i obfite w opady. Wilgotność powietrza jest wtedy naturalnie wyższa. Można to zaobserwować nie tylko w domu, ale również w samochodzie. Długotrwała wilgoć niesie za sobą pewne zagrożenia.

  • Nadmierne parowanie szyb to pierwszy objaw wilgoci, którego zdecydowanie nie warto ignorować. Skraplająca się woda i mleczny nalot na szkle są nie tylko uciążliwe dla kierowcy, ale również niebezpieczne. Prowadzenie pojazdu z zaparowanymi szybami może spowodować wypadek – znacznie ogranicza widoczność.
  • Nieprzyjemny zapach stęchlizny pojawia się, kiedy nadmiar wilgoci utrzymuje się przez dłuższy czas. Niestety duża wilgotność powietrza sprzyja rozwojowi pleśni i innych niebezpiecznych patogenów. Zawilgocone auto należy jak najszybciej osuszyć i zahamować rozwój niebezpiecznych drobnoustrojów za pomocą specjalnych środków chemicznych.
  • Uszkodzenia elektroniki to najgorszy scenariusz, jednak bardzo prawdopodobny. Do awarii dochodzi kiedy woda dostaje się do wrażliwych elementów układu elektrycznego samochodu i utrzymuje w nich przez dłuższy czas.

Jeśli w Twoim samochodzie obserwujesz zaparowane szyby lub czujesz nieprzyjemne zapachy, czym prędzej rozważ zakup pochłaniacza wilgoci. Dzięki temu zapobiegniesz niszczeniu Twojego auta.

Skąd się bierze wilgoć?

Do samochodu wilgoć dostaje się zazwyczaj z zewnątrz. Kiedy na dworze temperatura jest niska, na niebie rzadko pojawia się słońce i padają deszcze lub śnieg, poziom wilgotności powietrza znacznie się podnosi. I właśnie to wilgotne powietrze dostaje się do wnętrza auta. Parujące szyby możesz zaobserwować również w trakcie jazdy, zwłaszcza tej wielogodzinnej. Przyczyną są…pasażerowie, a właściwie ich oddechy. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być włączenie nawiewu z obiegiem otwartym lub skuteczny pochłaniacz wilgoci.

W przypadku wilgoci w domu sprawa jest bardziej skomplikowana. Na jej poziom w dużym stopniu wpływa użytkowanie mieszkania. Gotowanie, prysznic, mycie podłóg czy suszenie prania odpowiada za zawilgocenie pomieszczeń. Problem pojawia się wtedy, kiedy wentylacja jest niesprawna. W nowoczesnym budownictwie stosuje się wysokosprawną wentylację mechaniczną, jednak w starszych domach trzeba wspomagać się osuszaczami.

Pochłaniacze wilgoci – w jaki sposób działają?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, w jaki sposób działa pochłaniacz wilgoci. Na rynku dostępne są różne osuszacze o odmiennych mechanizmach działania. Jednak niezależnie od wybranego typu pochłaniacza wilgoci, każdy ma to samo zadanie – musi usunąć wilgoć z samochodu lub pomieszczenia. W różny sposób pochłaniają wodę, dzięki czemu zapobiegają parowaniu szyb, powstawaniu wykwitów wilgoci czy uszkodzeniom samochodu. Płyn może być odprowadzany do dedykowanego pojemnika lub absorbowany w specjalnym wkładzie. Stosowanie pochłaniacza wilgoci jest niezbędne zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. W dalszej części artykułu dowiesz się, czym charakteryzują się poszczególne pochłaniacze na wodę.

Rodzaje pochłaniaczy wilgoci do auta

Osuszacze powietrza do samochodu mogą usuwać wilgoć mechanicznie lub absorbować ją wewnątrz specjalnego wkładu. Dostępne są modele wielorazowe i jednorazowego użytku, w różnym przedziale cenowym, więc każdy kierowca z łatwością znajdzie pochłaniacz do swojego samochodu.

Pochłaniacz wilgoci typu granulat

Pochłaniacze do auta tego typu to skuteczne i niedrogie rozwiązanie. Składają się z pojemnika wypełnionego specjalnym granulatem chłonącym wilgoć. W opakowaniu znajduje się specjalna komora, do której spływa nadmiar wody. W takich pochłaniaczach bardzo często stosuje się żel krzemionkowy.

Osuszacz w tabletkach

Osuszacz powietrza w tabletkach to niewielki, dwuczęściowy pojemnik, do którego należy włożyć specjalną tabletkę pochłaniającą ciecz. Płyn zbiera się w dolnej części pochłaniacza i tam pozostaje. Produkt nadaje się do wielokrotnego użytku – tabletkę można wymieniać.

Pochłaniacz wilgoci pingi do samochodu w torebkach

Pochłaniacz wilgoci do auta tego typu to koszt kilkudziesięciu złotych. Nadaje się jednak do wielokrotnego użytku – istnieje możliwość regeneracji osuszacza. Specjalny granulat wewnątrz torebki pochłania wilgoć. Osuszacz można wysuszyć. Wystarczy włożyć go do mikrofali lub położyć na kaloryferze.

Denerwujące kropelki wody rozwiążesz pochłaniaczem wilgoci. Pochlaniacz wilgoci do auta może mieć różne formy, dość popularne są specjalne woreczki pochłaniające wilgoć do samochodu.

Pochłaniacz wilgoci elektryczny

Elektryczne pochłaniacze wilgoci są dość drogie. Jest to rozwiązanie dedykowane do użytku domowego, jednak można już znaleźć modele do auta. Taki rodzaj osuszacza absorbuje nawet pół litra wody na dobę. Niektóre modele dodatkowo oczyszczają powietrze za sprawą wbudowanego filtra HEPA.

Jeśli wciąż się zastanawiasz, jaki pochłaniacz wilgoci wybrać do swojego auta, w Internecie znajdziesz ranking pochłaniaczy wilgoci.

Jaki pochłaniacz wybrać do samochodu, a jaki do domu?

Problem z wilgocią dotyczy nie tylko kierowców, ale również właścicieli domów. Pochłaniacze wilgoci różnią się sprawnością, dlatego przed wyborem należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim, jaka jest skala problemu i na jak dużej powierzchni pochłaniacz będzie używany. Do auta wybrać można sprawdzony osuszacz w torebkach, który jest bardzo skuteczny, tani i łatwy w przechowywaniu.

Do domu, ze względu na dużą powierzchnię i poziom zawilgocenia lepiej postawić na osuszacze elektryczne o wydajności nawet szklanki wody na dobę. Nadmierny poziom wilgotności w mieszkaniu może powodować problemy zdrowotne i zniszczenia budynku, dlatego warto zadbać o optymalny poziom wody w powietrzu. Zarówno pochłaniacz wilgoci do samochodu, jak i do domu warto umieścić blisko źródła wilgoci.

Samochodowy pochłaniacz wilgoci rozwiąże Twoje problemy z nadmierną wilgocią i nieprzyjemnym zapachem. Znacznie ograniczy parowanie szyb i zabezpieczy Twój pojazd przed negatywnym wpływem wody.

Przeczytaj artykuł wilgoć w aucie.

Sprawdź również ofertę: