Osuszacz powietrza czy pochłaniacz wilgoci?
Wilgoć w domu może okazać się poważnym problemem. Wykrycie go w odpowiednim pozwoli na zastosowanie odpowiednich rozwiązań, które nieco zmniejszą jej poziom. Nadmiar wilgoci może być niebezpieczny dla samego budynku, jak i dla zdrowia człowieka. Co wybrać, decydując się na walkę z wilgocią? Osuszacze powietrza czy pochłaniacze wilgoci?
Spis treści
Wilgotność powietrza — czym jest i od czego zależy?
Czy nadmiar wilgoci szkodzi?
Jak radzić sobie z nadmiarem wilgoci?
Pochłaniacze wilgoci — czym są?
Jak działa pochłaniacz wilgoci?
Czy pochłaniacze wilgoci są skuteczne?
Jak zrobić pochłaniacz wilgoci w domu?
Pochłaniacze wilgoci — do łazienki, pokoju, szafy
Rodzaje pochłaniaczy wilgoci
Jak wybrać pochłaniacz wilgoci?
A może osuszacz powietrza?
Jak działają osuszacze powietrza?
Czy pochłaniacz wilgoci jest tak samo skuteczny jak osuszacz?
Podsumowanie
Wilgotność powietrza — czym jest i od czego zależy?
Wilgotność powietrza to ilość pary wodnej w nim zawartej. Przyczyną powstawania wilgoci jest parowanie wody, która zmienia się w bardzo malutkie kropelki. Ulegają one zawieszeniu w powietrzu. Przez to, że są mikroskopijne, automatycznie zyskują właściwości gazu, zamiast cieczy. Poziom wilgotności zależy w dużej mierze od temperatury. Zbyt duża wilgotność to kwestia braku wietrzenia wnętrz czy zbyt intensywnej kondensacji pary wodnej.
Czy nadmiar wilgoci szkodzi?
Odpowiedni poziom wilgotności ma niebagatelne znaczenie dla każdego z nas. Zbyt wysoka wilgotność sprawia, że we wnętrzu pojawia się pleśń. Nie jest to jedynie problem estetyczny — wygląd mieszkania czy domu nie jest tutaj najistotniejszą kwestią. Zbyt dużo wilgoci sprawia, że w pomieszczeniach dochodzi do tworzenia się grzybów na ścianach oraz pleśni. Działa to niekorzystnie w przypadku małych dzieci oraz alergików czy astmatyków. Przebywanie w pomieszczeniu z nadmiarem wilgoci może prowadzić nie tylko do nieprzyjemnych zapachów, ale również do infekcji i rozmaitych chorób.
Jak radzić sobie z nadmiarem wilgoci?
Denerwują Cię zaparowane szyby w sypialni? Chcesz mieć przyjemny zapach w łazience i jak najmniej bakterii? Na szczęście na rynku istnieją produkty i urządzenia, które w dużym stopniu wspomagają walkę z wilgocią. Używanie ich sprawia, że ryzyko zawilgocenia jest znacznie mniejsze. Jeśli problem zaparowanych szyb dotyczy Ciebie i Twojej kuchni, jeśli w piwnicy zauważasz szkodliwe naloty pleśni, trudne do usunięcia, koniecznie postaw na pochłaniacz wilgoci.
Pochłaniacze wilgoci — czym są?
Pochłaniacz wilgoci, jak sama nazwa mówi, to produkt, który pochłania wilgoć. Zamiennie nazywany jest odwilżaczem. Głównym zadaniem pochłaniacza wilgoci jest pozbycie się nadmiaru wody z powietrza. Na rynku znajdziemy pochłaniacze wilgoci do użytku domowego, jak i przemysłowego. Większość pochłaniaczy działa manualnie, nie wymaga użycia prądu. Atutem jest więc ekonomia oraz ergonomia — pochłaniacze są dość niewielkie.
Jak działa pochłaniacz wilgoci?
Pochłaniacz wilgoci pobiera z pomieszczenia wilgoć, zamieniając ją w solankę. We wnętrzu pochłaniacza instaluje się specjalną tabletkę, która stopniowo zmniejsza swoją objętość. Z kolei duży zbiornik zbiera powstałą solankę. Warto zaopatrzyć się w taki pochłaniacz wilgoci, ponieważ nie jest drogi, a osuszanie nim powietrza przebiega sprawnie. Już postawienie go w pomieszczeniu z tabletką we wnętrzu pozwala na jego natychmiastowe działanie.
Czy pochłaniacze wilgoci są skuteczne?
Mnóstwo osób zastanawia się, czy działanie pochłaniacza wilgoci jest widoczne i skuteczne. Oczywiście! Wilgoć ewidentnie zbiera się w pojemniczku, a wartość na higrometrze spada. Czas działania i wydajność danego pochłaniacza jest różnorodna. Wszystko zależy od powierzchni, jaką chcesz pozbawić nadmiaru wilgoci praz samego pochłaniacza. Na rynku dostępne są rozmaite wielkości, dzięki czemu dobierzesz idealny do swoich potrzeb.
Jak zrobić pochłaniacz wilgoci w domu?
Znacznie łatwiej jest zakupić pochłaniacz i postawić w dowolnym miejscu. Można jednak samodzielnie wykonać taki pochłaniacz wilgoci. Wystarczy przygotować pusty woreczek, wypełnić go składnikami absorbującymi wilgoć, a na koniec zawiązać go. Możesz powiesić taki woreczek w garderobie. Dodają olejku zapachowego bądź suszu, uzyskasz dodatkowo przyjemny zapach.
Pochłaniacze wilgoci — do łazienki, pokoju, szafy
Wilgoć może zagnieździć się wszędzie — w łazience, sypialni, kuchni czy szafie. W zależności od zastosowania warto wybrać odpowiedni pochłaniacz. Różnorodność tego produktu jest spora. Dobiera się go przez wzgląd na wielkość przestrzeni, wkład, pojemnik czy uchwyt. Niektóre z nich przeznaczone są stricte do szafy, aby chronić ubrania, zaś inne do kuchni, aby umilić Ci gotowanie. Oferty są różnorodne, jednak na pewno taki jeden pochłaniacz przyda się w mieszkaniu.
Rodzaje pochłaniaczy wilgoci
Wilgoć może dać o sobie znać na ścianach, w postaci grzybów, pleśni i innych niebezpiecznych nalotów. Pochłaniacze dzielą się na różne typy. Pochłaniacz w granulkach sprzedawany jest zwykle w formie saszetek. Pochłaniacz w tabletkach wymaga pojemnika na solankę. Pochłaniacze elektryczne wymagają użycia prądu. Rozmaite wkłady to gwarancja, że znajdziesz dla siebie idealny sposób na usunięcie wilgoci.
Jak wybrać pochłaniacz wilgoci?
Konkretny zakup pochłaniacza zależy od tego, do jakiego pomieszczenia go potrzebujesz i jaki ma metraż. W małym mieszkaniu może stanąć jeden pochłaniacz, którego czas działania będzie dość długi. Jeśli masz duży dom, lepiej jest zamówić konkretne pochłaniacze przeznaczone do pomieszczeń — kuchni, łazienki, garderoby. Ich działanie będzie proste, a ubrania oraz sam dom w pełni bezpieczne.
A może osuszacz powietrza?
Dla wielu osób ciekawą alternatywą pochłaniacza wilgoci są osuszacze powietrza. Produkty te wychwytują parę wodną z powietrza, a następnie skraplają ją. Nadmiar wody, który powstaje w tym procesie, odprowadzany jest do specjalne pojemnika. Rzetelne odpowiedni na zadawane pytania i informacji znajdziesz na stronach z rozwiązaniami dla domu.
Jak działają osuszacze powietrza?
Osuszacz powietrza działa na terenie danego pomieszczenia. Aby go uruchomić, potrzebny jest prąd. Produkty tego typu uchodzą za bardzo skuteczne i wydajne. Jeśli masz dość duży problem z wilgocią i pochłaniacz nie poradził sobie z tym, warto skusić się na osuszacz. Na pewno sprawdzi się w skrajnych przypadkach. Co ciekawe, urządzenia te wyposażone są w specjalne filtry, a poza tym pozwalają na skorzystanie z różnych trybów.
Czy pochłaniacz wilgoci jest tak samo skuteczny jak osuszacz?
Pochłaniacz wilgoci świetnie nadaje się na pierwsze problemy z wilgocią. Wymaga regularnej wymiany tabletki bądź granulek. Lubiany jest za to, że nie potrzebuje energii elektrycznej do tego, by działał. Jeśli na Twojej ścianie powoli pojawia się pleśń, a na powierzchni sufitu zaczyna gościć się grzyb, szybko zainwestuj w dobrej jakości pochłaniacz odpowiadający powierzchni pomieszczenia. Wydajność produktu jest niezwykle ważna, aby pozbyć się wilgoci dość szybko i skutecznie. Jeśli problemy są dużo głębsze i martwisz się o stan swojego domu oraz rodzinę, wybierz osuszacz powietrza, który zadziała ekspresowo.
Podsumowanie
Zarówno pochłaniacze wilgoci, jak i osuszacze powietrza mają swoje liczne zalety. To, na jakie produkt się zdecydujesz, zależy w dużym stopniu od Twojej sytuacji z wilgocią. Jeśli nie jeszcze na ścianach wykwitów, a jedynie pojawiają się zaparowane szyby, możesz postawić na nasz pochłaniacz wilgoci. Szybka wysyłka to gwarancja tego, że już za kilka dni zacznie działać i będzie skutecznie pochłaniać parę wodną z powietrza. Nie dojdzie wtedy do wykwitów pleśni na ścianach czy suficie. Nie zawsze od razu potrzebny jest osuszacz. To trzeba mieć na uwadze. Może akurat w Twoim domu nie ma zbyt dużego problemu z wilgocią, a osuszaczem jedynie pogorszysz sprawę? Podejmij decyzję racjonalnie, rozpoczynając walkę od pochłaniacza wilgoci!
Polecane artykuły na blogu:
Polecane produkty:
Sprawdź również ofertę:
Firma Sedan Home & Space pracuje dla Was od 1993 roku, każdego sezonu wprowadzając na rynek nowe, coraz lepsze i bardziej zaawansowane produkty. Tworzymy domowe i profesjonalne artykuły zapachowe, które odświeżają powietrze, niwelują nieprzyjemne zapachy, nawilżają i regulują wilgotność a przede wszystkim napełniają wnętrza bogatymi, unikalnymi aromatami, projektowanymi od podstaw w naszym laboratorium.