Jak zrobić olejek zapachowy?

Zapach, jaki unosi się w naszym domu, biurze czy mieszkaniu ma ogromne znaczenie. Czasami cena olejków eterycznych może nas zaskoczyć. Dlatego warto dowiedzieć się, jak zrobić olejek eteryczny. Piękny aromat, który będzie się unosił w naszym domu ma drogocenne działanie. Nie tylko ułatwia zasypianie, wykazuje działanie przeciwzapalne, ale przede wszystkim skutecznie ubogaca wnętrze. Olejki eteryczne są wykorzystywane w aromaterapii. Dowiedz się, jak wygląda cały proces i przygotuj swój własny olejek.
Spis treści
Jak zrobić olejek zapachowy do kominka?
Jak zrobić olejek zapachowy do patyczków?
Jak zrobić olejek zapachowy do świeczki?
Jak zrobić olejek zapachowy do samochodu?
Podsumowanie
Jak zrobić olejek zapachowy do kominka?
Olejki eteryczne używamy na przemian ze świecami zapachowymi. Dzięki nim nawet pokój o najbardziej neutralnym zapachu zmieni się nie do poznania. Warto pamiętać, że olejek eteryczny możesz wykorzystać na różne sposoby. Popularne są zarówno olejki z buteleczki z wąską szyjką, w słoiku, jak i w aromatycznym kominku. Czy wiesz jak zając się wybranym olejem czy zapachem, żeby móc cieszyć się zaletami własnoręcznych kompozycji zapachowych?
Kominek zapachowy wymaga użycia świeczki. Dlaczego? Ponieważ wybrany olej musi zostać podgrzany. Kominek aromatyczny na górze posiada specjalną przestrzeń, w której powinny znaleźć się olejki. To czego potrzebujesz i na jaki zapach masz ochotę, jest kwestią indywidualną. Dlatego warto słuchać swojego organizmu i i sięgać po produkty odpowiednie dla siebie. Po wybraniu olejku dobrej jakości otwórz buteleczkę i rozlej go w odpowiednim miejscu. Przestrzeń u szczytu kominka zalej wybranym olejem. Następnie w wyznaczonym miejscu umieść świeczkę (może być to zarówno świeczka zapachowa, jak i taka o neutralnym zapachu. Ciepło, które będzie ona wydzielać sprawi, że naturalne olejki eteryczne powoli będą rozprzestrzeniać się po mieszkaniu i zachwycać będą swoim zapachem i aromatem.
Jak zrobić olejek eteryczny z lawendy?
Warto wiedzieć, co zawiera skład olejków eterycznych. Najczęściej zapach zawdzięczają naturalnym dodatkom, jak np. lawenda, suszone rośliny czy zioła. Aromat powstaje podczas ekstrakcji lub destylacji z parą wodną. I choć w większości są one produkowane w sposób przemysłowy, to możesz zrobić olejek eteryczny także samodzielnie w domu. Jeżeli zastanawiasz się jak zrobić olejek eteryczny z lawendy lub innych roślin, to poniżej masz dokładną instrukcję.
Aby przygotować olejek będziesz potrzebować:
- słoik (najlepiej ciemnego szkła) z nakrętką,
- ciemnej buteleczki,
- gazy jałowej.
Oprócz tych narzędzi do wykonania olejku kluczowe będą jeszcze składniki. Mianowicie bazowy olej (np. olej lniany, słonecznikowy), dodatki w postaci suszonych ziół lub roślin (np. lawenda). Potrzebny będzie także dodatek witaminy E.
Aby przygotować olejek eteryczny musisz suszone składniki włożyć do słoika. Kolejnym niezbędnym krokiem jest zalanie suszu olejem bazowym w takiej ilości, żeby przykrył on składniki. Potem zakręć słoik szczelnie i umieść go we własnym domu. Najważniejsze, żeby było to nasłonecznione miejsce. Olej powinien leżakować minimum cztery tygodnie. Dobrze jednak wydłużyć ten czas do około sześciu tygodni. Po tym czasie powinieneś przefiltrować miksturę przez gazę i przelać do buteleczki z ciemnego szkła. Ostatnim krokiem jest dodanie witaminy E, która pozytywnie wpływa na jakość i trwałość naturalnych olejków.
Jak zrobić olejek zapachowy do patyczków?
Choć olejki eteryczne używane za pomocą kominka zapachowego są atrakcyjne wizualnie, to niestety nie zawsze mamy czas, żeby zapalić świeczkę i kątem oka kontrolować proces jej spalania. Bezpieczniejszym wyborem wtedy są olejki zapachowe dedykowane do buteleczki z patyczkami. Ten nowatorski sposób sprawia, że zapach roznosi się przez cały czas po całym mieszkaniu. Nawet wtedy, gdy nie ma nas w domu. Minimalna konieczność ingerencji w jego działanie sprawia, że jest to wspaniały sposób na aromaterapię w domu.
Choć produkcja zapachów, perfum czy kosmetyków kojarzy się z zaawansowanymi procesami przemysłowymi (jak np. procesy destylacji), to zadbanie o zapach w domu jest o wiele łatwiejsze. Przygotowanie takiego domowego zapachu jest niezwykle proste. Dlatego z pewnością każdy z nas sobie z tym poradzi. Do przygotowanie potrzebne będą:
- woda,
- olejek zapachowy (np. olejek sosnowy),
- łyżeczka alkoholu,
- soda oczyszczona,
- patyczki (ratanowe lub do szaszłyków)
- buteleczkę, np. po kosmetykach lub z perfum.
Przygotowana butelka będzie stanowiła miejsce mieszania produktów. Wlej do niej wodę, wsyp łyżeczkę sody i alkoholu. Do tego dodaj kilka lub kilkanaście kropelek olejku zapachowego. Po wszystkim dokładnie wymieszaj zawartość butelki i włóż do niej patyczki.
Pamiętaj, że wybór składników, jak i narzędzi ma ogromne znaczenie. Jeśli buteleczka będzie miała wąską szyjkę to zapach będzie ulatniał się dłużej i wolniej. Co sprawi, że wystarczy Ci on na dłużej. Ważne jest także żeby systematycznie obracać (lub wymieniać) patyczki. Dlaczego? Ponieważ zasysają one miksturę i z czasem zapach, który będą oddawać będzie słabszy i mniej intensywny. Instrukcja krok po kroku z czasem wejdzie Ci w nawyk i już bez zaglądania do poradnika będziesz w stanie przygotować własne mieszanki zapachowe.
Też ogromnie ważny jest dobór zapachów. Najlepiej (oprócz własnych preferencji) kierować się porami roku. Są zapachy, które doskonale sprawdzą się w wybranym czasie. Na wiosnę najlepiej sięgać po zapachy świeże (jak np. geranium, zapach oliwek, skórki owoców cytrusowych – pomarańczy). Jesienią świetnie sprawdzi się cynamon, jałowiec i kardamon. Cytryna, owoc pomarańczy, płatki magnolii, bergamotka i neroli to zapachy, które powinny pojawić się latem w Twoim domu. Zimą, mając na uwadze pogodę i świąteczną atmosferę sięgnij po zapachy na bazie świerku, paczuli czy jodły. Znalezienie odpowiednich dla siebie połączeń jest proste. Wystarczy wybierać te, które najbardziej Ci odpowiadają i które nie drażnią ani Ciebie ani Twoich domowników. Aby zrobić olejek eteryczny, produkty zalej olejem bazowym. Następnie zakręć słoik i przechowuj go w odpowiednim miejscu.
Jeśli nie wiesz, jak wybrać oleje musisz zastanowić się jak wybierasz perfumy. I na bazie jakich produktów są właśnie perfumy w Twoim domu. Te sprawdzone mieszanki zapachów do ciała sprawdzą się także w przypadku jako olej zapachowy do domu. Jeśli chcesz stworzyć własny odświeżacz domowy, wybieraj czyste olejki eteryczne. Dodatek naturalnych olejków eterycznych, skórki owoców
Co ważne znajdź dla nich ciemne miejsce. Dlaczego? Ponieważ zakręcony słoik w zacienionym miejscu to gwarancja przedłużenia zapachu i trwałości. Mocą olejków jest ich aromat. Dlatego dbaj o niego z należytym szacunkiem i starannością i ciesz się olejem, który skutecznie ubogaci Twoje wnętrza.
Jak zrobić olejek zapachowy do świeczki?
Bardzo często jeśli chcemy zadbać o zapachy w pomieszczeniach sięgamy po zapachowe świece. Ale czy wiesz, jak wykonać je samodzielnie? To co wyróżnia świece zapachowe, to to, że do ich produkcji używa się wosku sojowego. Czyli bezpiecznego, naturalnego i bardziej wydajnego wosku.
Zaletą tego rozwiązania jest nie tylko oszczędność, ponieważ świece sojowe palą się dłużej niż parafinowe, ale także czystość i bezpieczeństwo. Te świece są wykonane z naturalnych produktów, a w dodatku są biodegradowalne. Co przyczynia się do mniejszego zanieczyszczenia planety. Ponadto wpływają one na nasze bezpieczeństwo. Spalają się w niskiej temperaturze, dlatego ciężko się nimi poparzyć.
Aby zrobić własną świecę (o pojemności około 120 ml) potrzebujesz 90 g wosku sojowego oraz około 10 ml olejku eterycznego o dowolnym zapachu. Wosk należy podgrzać i dokładnie rozpuścić. Następnie do masy, dodaj powoli olejek lub olejki, równocześnie dokładnie mieszając. Po połączeniu produktów należy wlać miksturę do słoiczka, w którym wcześniej woskiem przymocowaliśmy knot. Tak przygotowana świeca będzie skutecznie ulepszać zapach w pokoju zarówno podczas spalania się, jak i w czasie, gdy będzie pozbawiona ognia.
Jak zrobić olejek zapachowy do samochodu?
To, że lubimy zapachy to oczywiste. Są one obecne niemal wszędzie. Więc dlaczego nasze samochody, miały być pozbawione tego przywileju. A może masz dość ciągłego wymieniania zawieszek zapachowych, które w oszałamiającym tempie tracą swój aromat? Chcesz dowiedzieć się, jak samodzielnie wykonać aromat do samochodu?
Do przygotowania potrzebne będą:
- olej bazowy,
- olejki eteryczne,
- mała szklana buteleczka (lub inne pudełko, które umieścisz bezpiecznie w samochodzie),
- dodatki (np. skórka pomarańczy, suszone zioła i rośliny).
Łączenie składników należy rozpocząć od włożenia do naczynia dodatków. Pamiętaj! Powinny być one dobrze wysuszone. Wszystko po to, aby nie zepsuły się one z czasem, po przygotowaniu mieszaniny. Następnie do środka dodaj odpowiednią ilość olejków zapachowych. Ważne jest, żeby mieszaninę olejków dobierać pod siebie. Jednak bardzo ważne jest, żeby pamiętać, że w samochodzie silne i intensywne zapachy mogą nas rozpraszać. Dlatego roztropnie wybieraj składniki. Na sam koniec butelkę uzupełnij olejem bazowym. Aby zapach ulatniał się z butelki lub pojemnika warto sięgnąć po korki (lub inne przepuszczające zapachy wieczka). W ten sposób zabezpieczysz swój samochód przed nieplanowanym wylaniem się mieszanki z buteleczki i ubrudzeniem lub trwałym uszkodzeniem karoserii.
Pamiętaj! Pojemniki z zapachami w samochodach musisz przechowywać zawsze pionowo. W przeciwnym razie mogą one wydostać się na zewnątrz (nawet pomimo szczelnego zamknięcia) i uszkodzić twój samochód. Jeśli chcesz mieć pewność, że płyn nie wyleje się, możesz część zamknięcia podkleić klejem. Jednak nie rób tego na całym obwodzie. W ten sposób utrudnisz zapachowi wydostanie się na zewnątrz.
Większość z nas lubi ładne zapachy. I choć różnimy się co do tych preferencji, bo w końcu nie każdy lubi aromat oliwek, skórki pomarańczy czy innego olejku – jedno jest pewne – zapachy są stale wśród nas i urozmaicają naszą przestrzeń. Dlatego, aby olejek eteryczny pełnił swoje zadanie warto podejść skrupulatnie do jego wyboru. Co to oznacza? Że olejki powinny być dobierane do naszych preferencji i upodobań. Jednak mówiąc o olejku zapachowym nie możemy pominąć jego drogocennych właściwości. Olejkami zachwycamy się nie tylko wtedy, gdy szukamy sposobu na ubogacenie nastroju zapachowego w domu. Olejki w różnych postaciach poprawiają nasze funkcjonowanie, a niekiedy nasz wygląd. Niezależnie od tego, czy we wnętrzu małej butelki znajdziesz skórkę pomarańczy, oliwek czy suszonych ziół. Możesz być pewny ich zalet. Bardzo często olejki używane są na różnego rodzaju stany zapalne zarówno wewnątrz organizmu, jak i na zewnątrz (np. na twarzy, czy skórze włosów). Podobną rolę pełnią hydrolaty, czyli wody eteryczne. Świetnie działają one zarówno na kondycję włosów, jak i skóry. Dobór odpowiednich dla siebie rezultatów destylacji i innych procesów przemysłowych będzie miał ogromne znaczenie. Obecność olejku w naszej przestrzeni poprawi nie tylko zapachy w pomieszczeniach, ale i nasze zdrowie i wygląd!
Jak uzyskać olejek eteryczny?
Fascynują Cię piękne zapachy, jednak wolisz te najbardziej naturalne? Jak uzyskać olejek eteryczny, aby można było się nim zachwycać bez efektów ubocznych? Olejki eteryczne używane są zwykle naprzemiennie ze świecami zapachowymi, ponieważ wprowadzają do wnętrz niezwykły klimat. Olejek można wykorzystać na przeróżne sposoby, a konkretny sposób to kwestia indywidualna. Do zrobienia olejku potrzeba ciemną buteleczkę, gazę jałową oraz słoik ciemny z nakrętką. Jeśli chodzi o kluczowe komponenty, niezbędny jest bazowy olej, dodatki w postaci suszonych ziół oraz dodatek witaminy E.
Olejek sosnowy – jak zrobić?
Jednym z bardziej pożądanych olejków, który ma sporo rewelacyjnych właściwości, jest olejek sosnowy. Jak zrobić, aby zachował wszystkie swoje najlepsze aspekty? Wszystko zależy od tego, w jakim miejscu będzie służył. Każdy olejek – do kominka, do patyczków, do świeczki czy do samochodu – będzie różnił się od siebie nieco składnikami. W przypadku olejku do kominka, wystarczy jedynie olej bazowy, słoiczek oraz zioła, a podczas wykonywania innych olejków, lista potrzebnych elementów rośnie, powiększając się o alkohol, sodę oczyszczoną czy watę.
Olejek z geranium jak zrobić
Olejek geraniowy możemy wykonać w domu samodzielnie. Potrzebować do tego będziemy świeże liście pelargonii. Najpierw je miażdżymy liście, aby puściły soki. Następnie zalewamy oliwą i odstawiamy na 2 tygodnie. Po tym czasie należy uzyskany olejek przecedzić i możemy go używać. Teraz już wiesz olejek z geranium jak zrobić samodzielnie w domu.
Polecane wpisy na blogu:

Firma Sedan Home & Space pracuje dla Was od 1993 roku, każdego sezonu wprowadzając na rynek nowe, coraz lepsze i bardziej zaawansowane produkty. Tworzymy domowe i profesjonalne artykuły zapachowe, które odświeżają powietrze, niwelują nieprzyjemne zapachy, nawilżają i regulują wilgotność a przede wszystkim napełniają wnętrza bogatymi, unikalnymi aromatami, projektowanymi od podstaw w naszym laboratorium.