Jak zrobić olejek zapachowy do kominka?
Oleje eteryczne od lat znane są jako sposób na odprężenie i relaks po ciężkim dniu, a pozytywny wpływ aromaterapii na ludzki organizm jest potwierdzony przez tysiące badań naukowych. Olejki zapachowe najlepiej stosować za pośrednictwem kominka zapachowego, który rozpościera piękny zapach po całym pomieszczeniu przez długi czas. W takiej atmosferze organizm może się w pełni wyciszyć i rozluźnić, dzięki czemu poprawia się również samopoczucie. Te właściwości sprawiają, że naturalne olejki eteryczne są bardzo popularne, dlatego ich dostępność na rynku jest bardzo duża, ale ich ceny często są dość wysokie. A jak zrobić olejek eteryczny samodzielnie?
Spis treści
Jak zrobić olejek zapachowy?
Jak zrobić olejek zapachowy o kwiatowym zapachu?
Jak zrobić olejek eteryczny cytrusowy – instrukcja krok po kroku
Przygotuj olejek zapachowy z sosny we własnym domu!
Olejki eteryczne i ich właściwości
Jak zrobić olejek zapachowy?
Wykonanie olejku zapachowego samodzielnie jest niezwykle proste. Można go przygotować metodą na zimno lub na ciepło. Do przygotowania własnego olejku niezbędny będzie czysty, duży słoik z nakrętką oraz buteleczki z ciemnego szkła i kawałek gazy jałowej. Kwiatowy olejek eteryczny musi posiadać też dodatek ze świeżych roślin, na przykład z lawendy, oraz bazę w postaci olejku naturalnego (wybrany olej) – najlepiej sprawdzi się olej słonecznikowy, z pestek winogron, migdałowy, jojoba, a także oliwa z oliwek. Można przygotować olejek o neutralnym zapachu lub np. kwiatowym.
Jak zrobić olejek zapachowy o kwiatowym zapachu?
Jak więc zrobić olejek lawendowy krok po kroku? Najpierw włóż lawendę do słoika i zalej wybranym olejem, aby całkowicie przykryć gałązkę. Następnie zakręć słoik i wstaw go w dobrze nasłonecznione miejsce. Zakręcony słoik powinien stać w tym miejscu przez okres od czterech do sześciu tygodni. A co zrobić, gdy nie masz dostępu do takiego miejsca w swoim domu? W takim wypadku wykonuj codziennie wodne kąpiele w piekarniku przez 10 minut w temperaturze 50-75 stopni Celsjusza. Po okresie 4-6 tygodni przesącz miksturę przez płatek gazy jałowej i przelej ją do ciemnej buteleczki z wąską szyjką. Aby utrwalić olejek, dodaj do niego kilka kropel witaminy E. Teraz możesz uzupełnić olejkiem eterycznym kominek zapachowy, zapalić świeczkę i cieszyć się magią własnoręcznie wykonanego zapachu. Lawenda wykazuje działanie przeciwzapalne, np. łagodzi stany zapalne. Olejki z lawendy są więc świetnym rozwiązaniem nie tylko zapachowym, ale i zdrowotnym.
Jak zrobić olejek eteryczny cytrusowy – instrukcja krok po kroku
Naturalne olejki można zrobić nie tylko z kwiatów, ale również z owoców. Olejki eteryczne o zapachu owocowym, np. z pomarańczy, wykonuje się bardzo podobnie do olejków lawendowych. Najczęściej do ich przygotowania wykorzystuje się świeże pomarańcze. Jak więc zrobić olejek eteryczny z pomarańczy krok po kroku? Rozpocznij od usunięcia skórki pomarańczy, pokrojenia jej i suszenia. Owoce możesz suszyć w suszarce, piekarniku lub na grzejniku.
Potem już cały proces wygląda analogicznie do produkcji olejków eterycznych o zapachu kwiatowym. Ususzone kawałki pomarańczy bez skórki zalej naturalnym olejem bazowym – możesz wykorzystać olej lniany, słonecznikowy, migdałowy, jojoba czy oliwę z oliwek. Zakręć słoik i pozostaw go na miesiąc w nasłonecznionym kącie domu, a co jakiś czas potrząsaj słoikiem. Po tym czasie przelej olejek eteryczny do buteleczki z ciemnego szkła przez gazę i przechowuj go w zacienionym miejscu.
Przygotuj olejek zapachowy z sosny we własnym domu!
Dużą popularnością wśród olejków eterycznych cieszy się olejek sosnowy, który przygotujesz w analogiczny sposób. Czego potrzebujesz do jego wykonania w naszym domu? Przede wszystkim oleju bazowego, gałązek sosny i dużego słoika. Nie zapomnij też o buteleczkach z ciemnego szkła i o przygotowaniu ciemnego miejsca w domu, gdzie będziesz przechowywać własnoręcznie wykonany olejek zapachowy. Następnie postępuj zgodnie z wymienionymi wyżej zasadami.
Jak zrobić olejek eteryczny z sosny
Gałązki z sosny musimy pociąć na drobne kawałki i włożyć je do słoika. Kolejnym krokiem jest podgrzanie oleju i przelanie do słoika z pociętymi gałązkami sosny. Teraz musimy zakręcić słoik i odstawić go w zacienione miejsce. Po około miesiącu olejek należy przepuścić przez sito i mamy gotowy przepis na to jak zrobić olejek eteryczny z sosny.
Olejki eteryczne i ich właściwości
Czyste olejki eteryczne mają szereg cudownych właściwości, dlatego często są wykorzystywane w kosmetykach, stanowią też podstawowy składnik perfum (perfumy kwiatowe, cytrusowe). Olejki eteryczne wykazują działanie przeciwzapalne i działanie antyseptyczne. Z kolei lawenda i wykonany z niej olejek ułatwia zasypianie, a olejek cynamonowy wspomaga walkę z trądzikiem. Przygotuj więc olejek z ulubionej rośliny lub owocu samodzielnie i korzystaj z jego właściwości na co dzień!
Podsumowanie
Ciesz się olejkami i korzystaj z bogactwa zapachów! Główny zapach, dodatkowe aromaty i składniki olejków możesz dobierać według własnego uznania. Bazą jest zawsze odrobina olejku, pozostałe składniki to już kwestia gustu. Pamiętaj, że olejki przechowuje się w chłodnym miejscu, najlepsze będzie również ciemne miejsce w domu.
Firma Sedan Home & Space pracuje dla Was od 1993 roku, każdego sezonu wprowadzając na rynek nowe, coraz lepsze i bardziej zaawansowane produkty. Tworzymy domowe i profesjonalne artykuły zapachowe, które odświeżają powietrze, niwelują nieprzyjemne zapachy, nawilżają i regulują wilgotność a przede wszystkim napełniają wnętrza bogatymi, unikalnymi aromatami, projektowanymi od podstaw w naszym laboratorium.