W Twoim domu pojawiła się wilgoć? Podpowiadamy, jak się jej pozbyć
Wilgoć w domu to poważny problem, ponieważ może ona prowadzić do rozwoju szkodliwych dla zdrowia grzybów. Przyczyn jej powstawania jest wiele, ale najczęściej są to zła wentylacja albo nieszczelności w konstrukcji dachu lub nieprawidłowej izolacji fundamentów i podłóg. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na to, by sobie z nią poradzić.
Jak zlikwidować wilgoć w domu?
Gdy przyczyną jest nieodpowiednia wentylacja…
Parafrazując znane przysłowie, lepiej być mądrym przed szkodą, dlatego przeprowadzając się do nowego mieszkania albo robiąc remont w obecnym, należy zwrócić uwagę, czy we wszystkich pomieszczeniach znajdują się drożne i odpowiednio zabezpieczone otwory wentylacyjne. Jeśli mamy wątpliwości, czy poziom wilgoci w naszym domu bądź mieszkaniu jest prawidłowy, można zamontować na ścianie specjalny czujnik, który zaalarmuje nas, gdy zostaną przekroczone normy w tym zakresie. Sygnałami ostrzegawczymi powinny też być takie symptomy, jak to, że podłoga schnie bardzo wolno, na oknach często pojawia się para, a w powietrzu unosi bardzo nieprzyjemny zapach stęchlizny. Należy wtedy działać bardzo szybko, gdyż niebezpieczne dla zdrowia grzyby pleśniowe w sprzyjających warunkach mogą rozwijać się w błyskawicznym tempie. Najszybszym i najprostszym sposobem na pozbycie się z domu nadmiaru wilgoci jest jego dokładne przewietrzenie. Często powodem kumulowania się wilgoci są bowiem bardzo szczelne, plastikowe okna, toteż należy regularnie je otwierać albo uchylać, by wilgoć mogła znaleźć drogę ujścia. Niekiedy wystarczy też zamontowanie niewielkiego wiatraczka lub usprawnienie systemu wentylacji, na przykład poprzez wybicie dodatkowej dziury w ścianie. Gorzej, jeśli na ścianach pojawiły się już wykwity. Głęboko zakorzenione na ich powierzchni grzyby jest bardzo trudno usunąć, a pozbycie się ich wiąże się z koniecznością przeprowadzenia generalnego remontu.
Gdy wilgoć zakrada się od fundamentów lub dachu…
Jeśli przyczyną kumulowania się wilgoci jest nieszczelna izolacja bądź pokrycie dachowe, remont jest po prostu koniecznością. Ten problem dotyczy szczególnie mieszkańców starych domów, w których nie zostały zastosowane odpowiednie metody zabezpieczenia fundamentów przed tak zwaną wilgocią kapilarną. W takich przypadkach na tyle, na ile to możliwe, należy zacząć walkę z wilgocią od wymiany dachu, naprawy instalacji wodnych i kanalizacyjnych (ich uszkodzenie to również jedna z głównych przyczyn powstawania opisywanego tu problemu) oraz uzupełnienia izolacji przeciwwilgociowej pomiędzy fundamentem a ścianami. Skutecznym sposobem jest również wykonywanie tak zwanych iniekcji, czyli wstrzykiwania w ścianę środków chemicznych tworzących warstwę izolacyjną. Doraźną metodą pozwalającą zapanować nad poziomem wilgoci w pomieszczeniach jest wstawienie osuszaczy powietrza. Te bardziej zaawansowane, za sprawą zamontowanej w nich dodatkowo lampy UV, mogą być pomocne w pozbyciu się bakterii, zarazków i nieprzyjemnych zapachów. Warto zatem pomyśleć o ich nabyciu.
Firma Sedan Home & Space pracuje dla Was od 1993 roku, każdego sezonu wprowadzając na rynek nowe, coraz lepsze i bardziej zaawansowane produkty. Tworzymy domowe i profesjonalne artykuły zapachowe, które odświeżają powietrze, niwelują nieprzyjemne zapachy, nawilżają i regulują wilgotność a przede wszystkim napełniają wnętrza bogatymi, unikalnymi aromatami, projektowanymi od podstaw w naszym laboratorium.