Bez kategorii

Jak działa pochłaniacz wilgoci

Jak działa pochłaniacz wilgoci

Wilgoć w mieszkaniu to niemały problem. Kiedy utrzymuje się długo, może prowadzić do powstawania groźnych dla zdrowia domowników pleśni i grzybów, a w efekcie końcowym – do upadku zdrowia. Pomocny w walce z wilgocią jest pochłaniacz wilgoci. W jaki sposób działają pochłaniacze wilgoci? Jak zniwelować nadmiar wilgoci w domu?

Spis treści:

  1. Jak działa pochłaniacz wilgoci
  2. Pochłaniacz wilgoci działanie
  3. Elektryczny pochłaniacz wilgoci jak działa
  4. Pochłaniacz wilgoci a osuszacz powietrza
  5. Pochłaniacz wilgoci nie działa
  6. Pochłaniacz wilgoci instrukcja obsługi

Z poniższej treści dowiesz się, jak działają pochłaniacze wilgoci, czym jest pochłaniacz wilgoci elektryczny, jaka jest zasada działania pochłaniacza wilgoci, kiedy używać pochłaniaczy wilgoci, czym różnią się osuszacze powietrza od pochłaniaczy wilgoci, jak zniwelować w domu zapach stęchlizny oraz jaki pochłaniacz wilgoci wybrać.

Pochłaniacz wilgoci działanie

W zależności od wybranego modelu, działanie pochłaniaczy wilgoci może się od siebie nieznacznie różnić. Dzięki dostępności różnorakich modeli tego produktu możemy bez problemu dopasować model do swoich potrzeb, wielkości pomieszczenia czy też stopnia zawilgocenia, jakie posiadamy. Podstawowa zasada działania pochłaniacza wilgoci, to eliminowanie pary wodnej poprzez jej pochłonięcie. Nie mniej jednak każdy model posiada swoje indywidualne funkcje, a zatem należy zapoznać się najpierw z ofertą tych produktów dostępnych na rynku, a następnie zdecydować się na zakup pochłaniacza wilgoci.

Elektryczny pochłaniacz wilgoci jak działa

Elektryczny pochłaniacz wilgoci, podłączony do prądu, zaczyna oczyszczać powietrze z zawartej w niej wilgoci. Jest to zaawansowany sprzęt dedykowany pomieszczeniom, w których panuje bardzo duża wilgotność. Elektryczny pochłaniacz wilgoci sprawdza się także doskonale podczas remontów, ponieważ dzięki oczyszczaniu powietrza z wilgoci przyspiesza proces suszenia, np. malowanych ścian. Sprzęt ten często wyposażony jest także w pomiar stopnia zawilgocenia danej przestrzeni.

Pamiętajmy, że wilgoci nie można bagatelizować. Prowadzi ona do poważnych problemów ze zdrowiem – cierpią drogi oddechowe, występują skórne infekcje, bóle mięśni i stawów. Wilgoć w powietrzu może być także przyczyną ogólnego osłabienia oraz obniżenia odporności organizmu. Co istotne, wilgoć wpływa także na konstrukcję zawilgoconego budynku – takie zmiany mogą być później trudne do odwrócenia.

Gdzie ustawić pochłaniacz wilgoci

Kiedy już kupisz pochłaniacz wilgoci, kolejnym pytaniem jest gdzie go ustawić, aby jak najlepiej spełniał swoją funkcję? Jeżeli wiesz co jest źródłem wilgoci, to najlepiej jest ustawić blisko niego pochłaniacz. W takiej sytuacji pochłaniacz zdąży zatrzymać wilgoć, zanim ona wejdzie do pomieszczenia. Teraz już wiesz gdzie ustawić pochłaniacz wilgoci.

Pochłaniacz wilgoci a osuszacz powietrza

Jeśli w naszym mieszkaniu stan zawilgocenia jest naprawdę wysoki, wówczas sam pochłaniacz wilgoci może nie wystarczyć, by pozbyć się tego poważnego problemu. Warto w takim przypadku zastanowić się nad zakupieniem bardziej profesjonalnego sprzętu – osuszacza powietrza.

Na rynku tych produktów dostępne są osuszacze absorpcyjne i kondensacyjne. Działają one, wykorzystując energię elektryczną i wyróżniają się dużą wydajnością. W osuszaczach absorpcyjnych głównym układem jest element wirujący – tak zwany rotor – pokryty jest on absorbentem. Działa na zasadzie wyłapywania wilgoci z powietrza, a następnie gromadzi ją w pojemniku. Natomiast osuszacze kondensacyjne przepuszczają wilgotne powietrze wokół chłodnicy, gdzie następuje skraplanie i magazynowanie pobranej w ten sposób wody. Nie mniej jednak – w obu tych przypadkach – osuszone powietrze zostaje „wyrzucone” na zewnątrz.

Pochłaniacz wilgoci nie działa

Przed wykonaniem telefonu do działu technicznego bądź też stwierdzeniu, że zakupiony przez nas osuszacz nie działa, należy najpierw posilić się informacjami zawartymi w instrukcji obsługi, opisującymi możliwe przyczyny niedziałania sprzętu. Mogą to być:

  1. Brak zasilania – w takim wypadku należy sprawdzić, czy pochłaniacz wilgoci został podłączony do prądu. Sprzęt może także wyłączać się automatycznie w momencie pełnego zbiornika bądź po pewnym czasie działania.
  2. Uszkodzony zbiornik na wodę – należy w takiej sytuacji wyjąć zbiornik, jeśli trzeba – napełnić go wodą – i sprawdzić, czy aby przypadkiem nie przecieka. Przyczyną przeciekania wody może być także wąż na skropliny, który został zatkany i należy go odetkać jak i to, że osuszacz pracuje w zbyt zimnym miejscu.
  3. Urządzenie nie zbiera wody – pamiętajmy, że bardzo często po pierwszym uruchomieniu sprzętu muszą minąć 24 godziny, by uzyskać żądany poziom wilgotności powietrza. Przyczyną niezbierania wody może być także zakurzony filtr, osiągnięcie odpowiedniego poziomu wilgotności, które zostało zawarte w ustawieniach, w pokoju jest zbyt zimno, wilgotność powietrza w danym pomieszczeniu jest zbyt niska.
  4. Hałas – przyczyną hałasującego urządzenia może być jego nieprawidłowe postawienie na krzywej powierzchni lub istnieje możliwość, że zbiornik na wodę bądź filtr zostały ustawione w nieodpowiedni sposób.
  5. Szron – szron na pochłaniaczu wilgoci to rzecz zupełnie normalna. Znika on zazwyczaj w ciągu 60 minut od włączenia sprzętu.
  6. Brak reakcji – kiedy sprzęt nie reaguje, oznacza to, że został ustawiony w pomieszczeniu o zbyt wysokiej lub zbyt niskiej temperaturze. Należy sprawdzić w specyfikacji sprzętu, w jakiej temperaturze może pracować i ustawić go w pomieszczeniu, które jest adekwatne temperaturą do informacji z instrukcji obsługi sprzętu.

Pochłaniacz wilgoci instrukcja obsługi

Instrukcja obsługi każdego sprzętu elektronicznego jest niezmiernie ważna, bowiem daje on niezbędne informacje w kwestii działania danego sprzętu. W instrukcji obsługi pochłaniacza wilgoci znajdziemy nie tylko niezbędne informacje, jak dany sprzęt podłączyć oraz w jakim miejscu najlepiej go ustawić, ale także dowiemy się, na jakiej zasadzie działa zakupiony przez nas model. Opisuje ona również działanie danych funkcji dodatkowych, jeśli sprzęt takie posiada oraz w jakich warunkach i kiedy ich używać, by pochłaniacz wilgoci spełniał swoje zadanie jak najlepiej.

Co więcej, w instrukcji obsługi tego rodzaju sprzętu bardzo często znajdziemy także informacje na temat tego, jaki procent wilgotności powietrza jest odpowiedni do komfortowego życia, a jaki staje się niebezpieczny dla naszego zdrowia.

Przeczytaj również artykuł wilgoć w aucie.

Polecane artykuły na blogu: