Ile olejku zapachowego do świecy dodać?
Obecność świec sojowych, zapachowych jest ciekawym urozmaiceniem dla każdego pomieszczenia. W końcu zapach olejków eterycznych świetnie uzupełnia i wzbogaca wnętrze. Jednak czy wiesz, jak przebiega produkcja świec sojowych? Ile dodatków (czyli wosku, olejku zapachowego) dodać? Zobacz, jak zrobić świece sojowe w domu! Dowiesz się jaki dodać olejek zapachowy do świec z wosków naturalnych, jak dobierać i łączyć zapachy do wosku sojowego. Ile swiec z kilograma wosku uda się zrobić oraz jak zrobić świeczki zapachowe? Zapraszamy do lektury!
Spis treści
Świece zapachowe – jak zrobić?
Co jest potrzebne, żeby zrobić świecę zapachową?
Wosk
Olejek eteryczny
Knot
Barwniki
Niezbędne dodatki
Świeca zapachowa DIY
Jakie olejki eteryczne wybrać?
Kiedy dodać olejek do świecy?
Ile olejku do świec zapachowych?
Intensywnie pachnąca świeca
Ile wosku na jedną świecę?
Jak zrobić świecę sojową DIY?
Topienie wosku
Dodawanie olejku eterycznego
Przelewanie do pojemniczka
Jak mieszać olejki do świec?
Jak palić świece zapachowe?
Jak wykorzystać świece DIY?
Podsumowanie
Świece zapachowe – jak zrobić świeczkę sojową zapachową?
Jeśli świeca sojowa to dodatek, który Ci się podoba to powinieneś zastanowić się, czy możesz samodzielnie je zrobić. Warto wiedzieć, że świeca sojowa ma nie tylko pozytywne efekty dla pomieszczenia, dla którego jest niesamowitym dodatkiem. Wykonywanie świec zapachowych to także doskonałe działanie dla Twojego umysłu i psychiki. Jeśli chcesz zadbać zarówno o siebie, jak i o swoje wnętrze musisz poważnie zastanowić się nad tym krokiem. W artykule znajdziesz między innymi informacje jak łączyć olejki eteryczne do świec, ile barwnika do wosku sojowego oraz jak dobierać aromaty do świec sojowych. Odpowiednio dobrane olejki zapachowe do wosku sojowego, to podstawa udanego wykonania świecy.
Co jest potrzebne, żeby zrobić świecę zapachową?
Choć wykonanie świec sojowych nie należy do najtrudniejszych, to warto zdać sobie sprawę jest to czynność, do której należy się dobrze przygotować. Zakup wysokiej jakości produktów i dodatków jest niesamowicie ważna po to, aby efekt końcowy, czyli zapachowe świece sojowe, były jak najbardziej atrakcyjne i dobrze wykonane. Aby wykonać świece sojowe musisz kupić dobrze skomponowane dodatki. Nie jest tajemnicą, że świece zapachowe zrobione są z kilku elementów. Ich połączenie przekłada się na efekt końcowy. Zobacz, co jest potrzebne, aby zrobić świecę sojową DIY do Twojego domu.
Wosk
Przede wszystkim potrzebny będzie Ci wosk. Bez niego świeca z pewnością nie powstanie. Na rynku dostępnych jest wiele rodzaju wosku, z którego możesz skorzystać. Bez wątpienia najpopularniejszym i najczęściej wybieranym jest wosk sojowy. To właśnie z niego powstaje najwięcej zapachowych świec. Jego zaletą jest to, że jest on stosunkowo tani i łatwo dostępny. Ponadto świece sojowe zachwycają swoją użytecznością i jakością wykonania. Oprócz wosku sojowego, możesz skorzystać także z wosku pszczelego. Musisz jednak wiedzieć, że obecność wosku pszczelego w świecy przede wszystkim zwiększa koszt całkowity wykonania świecy ( w kocu jest on droższy niż wosk sojowy). Dlatego jeśli naturalne świece sojowe są Twoim marzeniem, to nie czekaj z podjęciem decyzji zakupowej!
Olejek eteryczny
Oprócz wosku sojowego musisz zadbać o inne dodatki. Potrzebny będzie olejek eteryczny, który wpłynie na przyjemny aromat, który będzie unosił się z Twojej świeczki. Wybór zapachu jest zawsze kwestią indywidualną. Do świecy sojowej różnego rodzaju olejki eteryczne nadają się. Możesz sięgnąć zarówno po olejek trawy cytrynowej, olejek lawendowy, jak i olejek pomarańczowy. Wybór zapachu idealnego pozwoli Ci delektować się przebywaniem w tym pomieszczeniu i czerpaniu pełni przyjemności z tych aktywności. Naturalne olejki eteryczne świetnie wzbogacą zarówno wosk sojowy, jak i wosk pszczeli. Dzięki nim zrobienie własnej świecy sojowej będzie o wiele łatwiejsze i satysfakcjonujące.
Knot
Ważnym elementem każdej świecy jest knot. Bez niego nie będziemy mogli skorzystać z zalet i przyjemności, jakie daje spalanie świecy sojowej. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów knotów do świec. Dużą popularnością cieszą się zarówno knoty drewniane, jak i knoty bawełniane. Wybór rodzaju idealnego dla Ciebie jest kwestią indywidualną. Musisz wiedzieć, że knoty drewniane z pewnością wyglądają ciekawiej i sprawiają, że świeca sojowa DIY wygląda bardziej interesująco. Jednak knot drewniany może być trudniejszy do ustabilizowania w płynnym wosku. Knot bawełniany z kolei doskonale się spala i sprawia, że świeca sojowa zawsze będzie Ci służyć.
Barwniki
Ciekawym dodatkiem do świec sojowych są barwniki, dzięki którym kolor wosku sojowego czy pszczelego zmienia się. Jeśli kolor naturalnego wosku sojowego nie do końca Ci się podoba i szukasz ciekawszych rozwiązań, to warto pochylić się nad barwnikami, które sprawią, że przygotowania świecy sojowej i proces produkcji świec będzie o wiele bardziej satysfakcjonujący. A sam efekt końcowy, czyli świeczki sojowe będą bardziej pasowały do Twoich aranżacji.
Niezbędne dodatki
Wśród niezbędnych dodatków, które muszą być użyte do produkcji świecy sojowej jest m.in. stabilizator do knota. Dzięki niemu zarówno knot bawełniany, jak i knot drewniany będą w kąpieli wodnej stać stabilnie. To sprawi, że to jak będzie wyglądać świeca sojowa nie zostanie zniekształcone przez krzywy lub położony knot.
Świeca zapachowa DIY
Jeśli marzy Ci się świeca sojowa to niewiele dzieli Cię od jej posiadania. Zapachową świecę możesz mieć w mgnieniu oka. Wystarczy skrupulatne zrealizowanie listy zakupowej i później dokładne łączenie produktów i postępowanie zgodnie z przepisem. W łatwy i szybki sposób robisz świecę, która doskonale sprawdzi się zarówno w sypialni (w temperaturze pokojowej), jak i w biurze.
Jakie olejki eteryczne wybrać?
Jak już wiesz, aby zrobić świecę sojową DIY potrzebujesz kilku dodatków. Jednym z nich są olejki zapachowe. To dzięki nim świece sojowe roznoszą w pomieszczeniu cudowny zapach. Wybór konkretnego zapachu jest kwestią indywidualną. To czy sięgniesz po olejek lawendowy, olejek z drzewa sandałowego czy olejek z trawy cytrynowej jest Twoją decyzją. Musisz jednak wiedzieć, że wybrane olejki powinny być wysokiej jakości. Przede wszystkim powinny być pozbawione szkodliwych substancji, które mogłyby się ulatniać w momencie spalania się świecy. Wosk, tak samo jak olejki eteryczne powinny być możliwie jak najwyższej jakości. Przełoży się to nie tylko na ich jakość i funkcjonalność, ale także na bezpieczeństwo Twoje i osób, które będą znajdować się w pobliżu palącej się świecy.
Kiedy dodać olejek do świecy?
Jeśli chcesz, aby świeca sojowa pojawiła się w Twoim domu, musisz wiedzieć jak ją wykonać. Wybór odpowiednich elementów jest ważny, ale równie ważne jest ich łączenie. Czy wiesz, kiedy dodać mieszankę z olejkami eterycznymi do wosku? Musisz pamiętać, że olejki eteryczne dodaje się do wosku w kąpieli wodnej. Co oznacza, że powinien być już on roztopiony. Dodanie olejków eterycznych do gorącego wosku sprawi, że wosk sojowy przyjmie ten dodatek i później gdy już wyschnie będzie oddawał do pomieszczenia konkretną mieszankę zapachową.
Ile olejku do świec zapachowych?
Tworząc świecę sojową, bardzo ważne jest, aby stosować się do zaleceń i przepisów. To dzięki nim świeca z wosku sojowego będzie wysokiej jakości, a jej używanie będzie przyjemnością. Ta zasada dotyczy także ilości użytych olejków eterycznych. Zaleca się, aby ich maksymalna ilość nie przekraczała 12% całkowitej wagi świecy. Musisz wiedzieć, że z za dużą ilością olejków wiąże się ryzyko wystąpienia samozapłonu świecy. Dlatego jeśli jesteś na etapie łączenia składników do świecy zapachowe, dodaj olejek eteryczny w takiej ilości, w jakiej jest zalecane. W przeciwnym razie może skończyć się to nieprzyjemnymi konsekwencjami.
Intensywnie pachnąca świeca
Świeczki, które składają się z intensywnych kompozycji zapachowych są bardzo pożądane. Zawsze sprawdzamy i wąchamy szklane słoiczki z woskiem sojowym i marzymy o tym, żeby ich zapach nie słabł z czasem. Jednak czy jest to możliwe? Czy wosk może tak przyjąć zapach olejków, aby czas nie działał na niego niesprzyjająco? Niestety nie. Jednak musisz wiedzieć, że aby zrobić świecę sojową DIY powinieneś używać wysokiej jakości produktów (jak wosk, czy olejki eteryczne). Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się intensywnym zapachem nawet z dna słoiczka, w którym znajduje się kończąca się już świeca.
Ile wosku na jedną świecę?
Do zrobienia świecy potrzebujesz wielu produktów, które należy zawsze kupić wcześniej. Do niektórych z nich (jak olejki eteryczne czy wosk) należy zrobić odpowiednie obliczenia. Tylko w ten sposób otrzymasz ilość, którą musisz kupić, aby zrobić świecę sojową. Aby obliczyć ilość potrzebnego wosku przydaje się następujący wzór: objętość pojemnika (podawana w ml) x 0,77 = wosk sojowy (podawany w gramach). Zatem jeśli twój słoiczek ma pojemności 200 l, to będziesz potrzebować 154 g wosku sojowego.
Jak zrobić świecę sojową DIY?
Robienie świecy z wosku sojowego ma określony schemat. Kierowanie się poszczególnymi krokami w działaniu pozwoli cieszyć się atrakcyjnym efektem końcowym, czyli piękną i pachnącą świecą z wosku (sojowego lub pszczelego). Zatem jak brzmią kolejne etapy robienia świecy?
Topienie wosku
Na samym początku odmierzoną ilość wosku sojowego roztop w kąpieli wodnej. Wosk sojowy powinien być wymierzony na podstawie pojemniczka, w którym docelowo będzie znajdować się świeca. Dobrze, aby ten pojemnik był przystosowany do wysokich temperatur.
Dodawanie olejku eterycznego
Gdy wosk całkowicie się rozpuści połącz go z olejkami eterycznymi (lub z mieszanką olejków, na które się zdecydowałeś). Pamiętaj, że niezależnie od tego, na jaki olejek się zdecydujesz – czy będzie to olejek trawy cytrynowej czy lawendowy – musisz dobrać jego odpowiednią ilość, tak aby świeca przyjemnie pachniała.
Przelewanie do pojemniczka
Z gorącym woskiem należy postępować ostrożnie – o wiele bardziej ostrożnie niż z gorącą wodą. Wszystko po to, aby uniknąć ryzyka poparzenia i uszkodzenia skóry i elementów wokół Ciebie. W momencie gdy wosk się roztopił i został połączony z olejkami eterycznymi możesz przystąpić do kolejnych działań. Zamocz końcówkę knota w wosku i przymocuj ją do spodu naczynia. Poczekaj, aż wosk z końcówki knota zastygnie, a następnie powoli i ostrożnie przelej wosk do naczynia. Pamiętaj, że wosk będzie gorący i choć jego temperatura będzie stopniowo spadać, to istnieje ryzyko poparzenia się. Zadbaj równocześnie o to, aby knot został zalany równomiernie. Po to, aby zachować wysoką jakość i użyteczność świecy sojowej.
Jak mieszać olejki do świec?
Zapach wosku nie podoba Ci się? Chcesz połączyć go z mieszanką zapachową? Jak najbardziej możesz to zrobić. Pamiętaj, że aby zrobić świece możesz używać olejków zapachowych. Ich obecność podnosi jakość świec. Jeśli szukasz nieoczywistych połączeń zastanów się nad połączeniem olejków eterycznych. Pamiętaj jednak, aby ich łączna objętość nie przekraczała 12% całkowitej wagi świecy.
Jak palić świece zapachowe?
Musisz wiedzieć, że świeca sojowa inaczej się spala niż świeca parafinowa. Wosk sojowy, inaczej niż świeca parafinowa, ma niską temperaturę topnienia. Wynosi ona 50°C, co sprawia, że pali się prawie dwa razy dłużej niż zwykła świeca. Jednak mimo to należy być ostrożnym przy paleniu świec. Nie powinny znajdować się one w pobliżu przedmiotów łatwo palnych oraz dzieci. Ich palenie powinno być każdorazowo nadzorowane. Wszystkie świece nie powinny palić się bez obecności osób nadzorujących.
Jak wykorzystać świece DIY?
Świece sojowe zrobione samodzielnie stanowią nie tylko wspaniały dodatek do sypialni, łazienki czy biura. Zalety świec sojowych sprawiają, że możesz nimi zarówno podnieść jakość aranżacji wnętrza, ale także zadbać o swój relaks i odpoczynek. Ponadto świece sojowe doskonale sprawdzają się jako prezent dla bliskiej osoby. Dlatego jeśli szukasz oryginalnego pomysłu na prezent możesz postawić na coś, co wykonasz samodzielnie. Świece zapachowe DIY sprawdzą się do tego doskonale.
Podsumowanie
Decydując się na samodzielne zrobienie świecy musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach, które wpłyną na efekt końcowy i Twoje zadowolenie. Starannie dobieraj produkty, grubość knota, olejki zapachowe czy naczynia ochronne na świeczki. Dzięki maksymalnej dbałości o szczegóły będziesz mieć pewność, że będziesz w pełni zadowolony z wykonanej pracy, a świeczka będzie Ci służyć przez długi czas.
Polecane wpisy na blogu:
Firma Sedan Home & Space pracuje dla Was od 1993 roku, każdego sezonu wprowadzając na rynek nowe, coraz lepsze i bardziej zaawansowane produkty. Tworzymy domowe i profesjonalne artykuły zapachowe, które odświeżają powietrze, niwelują nieprzyjemne zapachy, nawilżają i regulują wilgotność a przede wszystkim napełniają wnętrza bogatymi, unikalnymi aromatami, projektowanymi od podstaw w naszym laboratorium.