Jak stosować olejki zapachowe?
Olejki zapachowe, inaczej olejki eteryczne znane są już od 3000 r.p.n.e. W starożytnym Egipcie, Macedonii czy Indiach były popularne dużo wcześniej, niż w innych zakątkach świata. Zyskały one tak szerokie grono zwolenników i możliwości ich zastosowania, że z czasem doczekały się swojej własnej dziedziny – aromaterapii. Zajmuje się ona zastosowaniem olejków eterycznych w celach leczniczych i terapeutycznych.
Spis treści:
- Jak stosować olejki zapachowe
- Zastosowanie olejków zapachowych
- Jak stosować olejki eteryczne w domu
- Jak stosować olejki eteryczne w kominkach
- Jak stosować olejki eteryczne w saunie
- Jak stosować olejki eteryczne na twarz
- Jak stosować olejki eteryczne do kąpieli
Z poniższego tekstu dowiesz się, jak używać olejków eterycznych, jak używać olejków zapachowych w domu, jak używać olejków zapachowych podczas kąpieli, jak stosować olejki eteryczne w saunie czy też w kominkach. Uzyskasz również informacje na temat tego, jak stosować olejki eteryczne na twarz i jakie niesie to za sobą efekty oraz jakich olejków możemy używać do kąpieli.
Zastosowanie olejków zapachowych
Główne zastosowanie olejków zapachowych to:
- stosowanie ich miejscowo na skórę – kremy, maści, żele,
- aromaterapia,
- wdychanie – inhalacja za pomocą nebulizatora
Termin „aromaterapia”, pojawiający się w jednym z trzech głównych zastosowań olejków eterycznych, to nic innego jak szereg alternatywnych, tradycyjnych lub uzupełniających terapii, które wykorzystują olejki naturalne czy też inne aromatyczne związki powzięte z roślin. Aromaterapia jest stosowana do oczyszczania powietrza, pielęgnacji skóry, a nawet pomocna w procesie gojenia się ran. A to wszystko za sprawą wielu właściwości zdrowotnych zawartych w olejkach eterycznych. Jak zatem działają olejki zapachowe na nasze zdrowie?
Po pierwsze – posiadają one działanie antyseptyczne. Oznacza to, że wspomagają proces walki z wirusami, pleśnią, grzybami, drożdżakami, pierwotniakami czy też bakteriami z grupy GRAM. Można je śmiało stosować w trakcie przeziębienia. Co ciekawe, niektóre z olejków eterycznych działają leczniczo na bakterie oporne na pewnego rodzaju antybiotyki. Najsilniejsze działanie przeciwbakteryjne posiadają olejki, które zawierają w swoim składzie eugenol – zalicza się do nich olejek goździkowy i cynamonowy – a także fenole zawarte w olejkach tymiankowych, z oregano i z wyciągu z cząbru.
Po drugie – olejki działają wykrztuśnie. Możesz w tym celu wykonać inhalacje z olejku i soli fizjologicznej. Jakie olejki działają wykrztuśnie? Są to – olejek eukaliptusowy, tymiankowy, sosnowy, jodłowy i anyżowy.
Po trzecie – działają diuretycznie. Co to oznacza? Działanie diuretyczne to zwiększenie ilości wydzielanego moczu. To bardzo pomocne w przypadku np. zapalenia pęcherza moczowego. Takie właściwości posiada olejek jałowcowy i z korzenia lubczyku.
Po czwarte – mają działanie spazmolityczne. Co to takiego? Jest to zmniejszenie napięcia mięśni gładkich (mowa tu głównie o mięśniach przewodu pokarmowego i przywróceniu prawidłowych ruchów perystaltycznych jelit). Niektóre z olejków dodatkowo pobudzają wydzielanie soku żołądkowego i jednocześnie hamują namnażanie się bakterii. Których produkty użyć do poprawy funkcjonowania układu trawiennego? Zastosuj w tym celu: olejek miętowy, koprowy, kminkowy, lawendowy i melisowy.
Wyżej wymienione działanie olejków eterycznych to tylko nieliczne z ich zalet. Niektóre z nich, stosowane w aromaterapii, działają także uspokajająco, przeciwwirusowo, nasennie, przeciwzapalnie, a nawet przeciwwymiotnie.
Jak stosować olejki eteryczne w domu
Istnieje kilka możliwości na wykorzystanie olejków eterycznych w domu. Najpopularniejszy sposób to użycie w tym celu ceramicznego kominka do aromaterapii. Rynek tych produktów jest naprawdę bogaty w różne ich modele – bez problemu dobierzemy taki, który wpasuje się w nasze gusta i wystrój wnętrza.
Olejki eteryczne można stosować także z powodzeniem przy użyciu nawilżacza powietrza. Wystarczy w tym celu dolać kilka kropli olejku do pojemnika z wodą. W sprzedaży występują również specjalne dyfuzory do olejków zapachowych. Nie zapominajmy też o tradycyjnych buteleczkach wypełnionych olejkami, które swój aromat uwalniają przez specjalne, bambusowe patyczki. Stosowane w toaletach czy łazienkach, działają jako doskonały odświeżacz powietrza.
Jak stosować olejki eteryczne w kominkach
Ceramiczne kominki przystosowane do olejków eterycznych to hit ostatnich lat. Nie dość, że pięknie wyglądają, to ich stosowanie wypełnia pomieszczenie wybranym przez nas zapachem. W jaki sposób używać kominków do olejków zapachowych? Wystarczy zakupić ceramiczny kominek i tilajty. Wkraplamy kilka kropel olejku do wyżłobionej miseczki w górnej części kominka, podpalamy pod misą tilajt i cieszymy się pięknym zapachem.
Jak stosować olejki eteryczne w saunie
Działanie olejków eterycznych podczas zabiegów w saunie działa podobnie, co stosowanie ich w trakcie kąpieli. Dzięki takiej aromaterapii odprężysz się, wyciszysz, a dodatkowo – gdy użyjesz odpowiedniego olejku – nawilżysz całą skórę i zadbasz o jej odpowiednie dotlenienie.
Jak stosować olejki eteryczne na twarz
Olejki eteryczne na twarz to doskonały sposób na zmarszczki, obwisłą skórę twarzy czy też problemy dermatologiczne. Olejki pomagają również w walce z przebarwieniami, suchą skórą czy cieniami pod oczami. Musisz tylko dobrać odpowiedni do swoich potrzeb – i co najważniejsze – pamiętaj, by wybrać olejek, który można stosować na delikatną skórę twarzy! Nie wszystkie tego typu produkty mają takie przeznaczenie.
Jakie olejki eteryczne są polecane do pielęgnacji cery?
- Olejek z kadzideł – działa doskonale na oznaki starzenia się skóry. Posiada właściwości ujędrniające i przeciwzmarszczkowe. Pomaga również zamykać pory.
- Olejek z pestek winogron – silnie regeneruje komórki skóry, przez co działa ujędrniająco. W jego składzie znajdują się bowiem związki, które zacieśniają skórę i zapobiegają jej wiotczeniu. Doskonale sprawdzi się on także, gdy zmagamy się z rozstępami na skórze.
- Olejek lawendowy – to najlepszy sposób na zwisającą skórę. Przyspiesza on także gojenie się ran i zabliźnia miejsca po poparzeniach. Olejek lawendowy posiada w swoim składzie przeciwutleniacze, które mają również właściwości antybakteryjne.
- Olejek migdałowy – dzięki dużej zawartości witaminy E działa na zmarszczki, odżywia i nawilża skórę twarzy. Dzięki niemu Twoja cera odzyska elastyczność.
Jak stosować olejki eteryczne do kąpieli
Kilka kropelek olejku eterycznego – czy to działającego wyciszająco czy też uspokajająco i rozluźniająco, -dodanych do gorącej wody wytworzy parę, która zadziała na nasze zmysły i pomoże się nam odprężyć. Tak aromatyczna kąpiel to świetne rozwiązanie np. po ciężkim dniu, ponieważ rozluźni spięte mięśnie i pomoże w spokojnym zaśnięciu.
Olejki zapachowe – jak stosować?
Olejki zapachowe od lat cieszą się spora popularnością. Zakupiłeś swoje pierwsze olejki zapachowe? Jak stosować, aby dawały ciekawe rezultaty? Można używać je miejscowo na skórę, można je wdychać, ale również można stosować je w ramach aromaterapii. Każdy sposób jest dobry, wszystko zależy od tego, czego dokładnie potrzebujesz w danym momencie. Olejki posiadają działanie antyseptyczne, wspomagają walkę z wirusami, a ponadto można je śmiało stosować podczas przeziębienia – głównie olejek eukaliptusowy.
Olejki zapachowe – jak stosować?
Zapachowe olejki to rewelacyjny rarytas, który całkowicie może odmienić postrzeganie domu. Jeśli we wnętrzach pachnie, znacznie lepiej się w nich przebywa, z chęcią się wraca do domu z pracy czy ze szkoły. Warto więc postawić na olejki zapachowe. Jak stosować, aby nie wywoływały negatywnych skutków ubocznych? Na pewno warto wpierw sprawdzić, jakie zapachy Ci odpowiadają, a z których lepiej zrezygnować. Ponadto, najważniejsza zasada olejków odnosi się do ilości. Lepiej postawić na mniejsze ilości kropel, niż większe, ponieważ zapach może wydać się wtedy duszący.
Firma Sedan Home & Space pracuje dla Was od 1993 roku, każdego sezonu wprowadzając na rynek nowe, coraz lepsze i bardziej zaawansowane produkty. Tworzymy domowe i profesjonalne artykuły zapachowe, które odświeżają powietrze, niwelują nieprzyjemne zapachy, nawilżają i regulują wilgotność a przede wszystkim napełniają wnętrza bogatymi, unikalnymi aromatami, projektowanymi od podstaw w naszym laboratorium.