Aktualności

Higieniczna lodówka

Pochłaniacze wilgoci, odświeżacze powietrza do lodówek i pomieszczeń, wkłady zapachowe

Lodówka to urządzenie, które musi znaleźć się w każdym domu czy mieszkaniu. Lodówki istnieją na rynku od dziesięcioleci i są niezastąpionym elementem praktycznie każdej kuchni. Pomagają przechowywać warzywa, owoce, wędliny i inne produkty spożywcze w odpowiednio niskich temperaturach, co na dłuższy czas gwarantuje im należytą świeżość. To, jak przechowujemy żywność, wpływa na jej jakość i w efekcie na nasze zdrowie. Najzdrowsze produkty – surowe i nieprzetworzone, jak warzywa czy ryby – są zarazem najmniej trwałe.

Rozmieszczenie żywności w lodówce

Rozmieszczenie żywności w lodówce ma ogromne znaczenie w przechowywaniu żywności. Odpowiednie przechowywanie powoduje, że żywność nie traci składników odżywczych, nie wysycha, nie gnije i nie pleśnieje. Zbyt ciasno poukładane produkty w lodówce nie pozwalają na prawidłowy obieg chłodnego powietrza – może przez to nie docierać ono do niektórych miejsc, a zgromadzone tam jedzenie szybciej się psuć. Dlatego należy pozostawić przestrzeń między produktami i nie zapełniać lodówki po same brzegi.

Na opakowaniach produktów spożywczych widnieje termin przydatności do spożycia, dlatego najlepiej rozmieszczać żywność w taki sposób, aby ta z najkrótszym terminem mogła być użyta w pierwszej kolejności. Termin przydatności do spożycia dotyczy produktów zamkniętych – po otwarciu skraca się on do minimum 1- 2 dni, a maksimum kilku tygodni. Napoczęta żywność powinna być szczelnie zamknięta.

Górną półkę najlepiej przeznaczyć na nabiał typu: mleko, kefiry, biały ser, jogurty, desery mleczne, śmietany oraz jogurty. Środkową półkę można wykorzystać do przechowywania serów żółtych, wędlin w plastrach oraz dań gotowych – potrawy powinny być szczelnie przykryte i schłodzone. Ważna jest również temperatura przechowywanych produktów – ciepłe dania podnoszą temperaturę w całej lodówce. Surowe mięso, ryby oraz owoce morza należy trzymać na najzimniejszej, dolnej półce.

Drzwi lodówki to najcieplejsze miejsce i są przeznaczone na produkty, które wymagają jedynie delikatnego chłodzenia. Na drzwiach lodówki zazwyczaj przechowuje się jajka, jak również olej, dżemy, przetwory, ketchup, musztardę, soki w kartonach oraz sosy w butelkach.

Dobrym pomysłem będzie przeznaczenie szuflad na warzywa – panuje tam wyższa temperatura, niż w pozostałych częściach lodówki. Niewłaściwe przechowywanie świeżych warzyw powoduje, że tracą smak i pogarsza się ich struktura. W lodówce powinno się przechowywać w pełni dojrzałe warzywa, aby spowolnić niekorzystne zmiany tkankowe mogące przyczyniać się do ich przedwczesnego zepsucia. Niestety, każde uszkodzenie lub obicie przyspiesza psucie i proces fermentacji. Aby temu zapobiec, na spodzie pojemnika należy umieścić matę airMat do lodówki, która stanowi skuteczną ochronę przed skraplającą się wodą oraz dostępem wilgoci. Mata jest bardzo elastyczna, dzięki czemu można ją dowolnie przycinać i odpowiednio dopasowywać do wybranych przez siebie miejsc. Wielokrotnego użytku airMat mata jest łatwa w utrzymaniu w czystości – po każdym użyciu wystarczy ją umyć pod bieżącą wodą. Warto dodać, że produkt ten posiada atest PZH i jest całkowicie bezpieczny w kontakcie z żywnością.

Gąbczasta struktura maty airMat zapewnia dostęp powietrza od spodu i skutecznie przeciwdziała tworzeniu się wgnieceń na owocach lub warzywach. Dodatkowo zastosowana na spodzie pojemnika mata skutecznie chroni warzywa przed skraplającą się wodą, a co za tym idzie – rozwojem bakterii. W ten sposób bez obaw przechowywać można brukselkę, marchew, kapustę, brokuły, kalafiora, jarmuż, szparagi oraz pory. Do lodówki można schować również nowalijki, takie jak szczypiorek, sałata czy rzodkiewka. Przetrwają one w niej przez około 2 dni. Warzywa przeznaczone do pojemnika należy dokładnie wysuszyć, bo krople wody mogą znacznie szybciej przyspieszyć proces psucia, dlatego też warzywa najlepiej przechowywać nieoczyszczone – dzięki tej swoistej warstwie ochronnej dłużej zachowają świeżość. W ten sposób zyskać można kilka dodatkowych dni na ich spożycie.

Owoce jagodowe, czyli maliny, truskawki, jagody, poziomki i borówki oraz winogrona– najlepiej przechowywać nieumyte z szypułkami – na najcieplejszej półce w lodówce. Należy pamiętać, aby zawsze wyjąć je z folii. Jabłka i gruszki również można trzymać w lodówce, najlepiej w taki sposób, by owoce się nie stykały. W przypadku przechowywania owoców świetnie sprawdzi się mata airMat do lodówki, której specjalna struktura zapewni dostęp powietrza od spodu, zapobiegnie tworzeniu się wgnieceń oraz zapewni odpowiednią wilgotność.

W przypadku wielu produktów spożywczych przechowywanie w lodówce jest koniecznością, jednak niektórych produktów nie należy trzymać w lodówce, bo wtedy szybciej tracą jakość i się psują. Są to m.in. pomidory, ogórki, cukinie, papryka, owoce egzotyczne – w niskiej temperaturze tracą smak i mogą szybciej się psuć.

Rozmieszczenie żywności w lodówce – czy jest na to sposób?

Rozmieszczenie żywności w lodówce może mieć większe znaczenie niż sobie wyobrażasz. Prawidłowe rozmieszczenie żywności w lodówce jest ważne, aby mieć pewność, że żywność pozostaje bezpieczna i zdatna do spożycia oraz by zapobiegać rozprzestrzenianiu się szkodliwych bakterii od surowej do gotowej do spożycia żywności. Żywność gotowa do spożycia powinna być zamknięta i przechowywana w górnej części lodówki, z dala od surowej żywności, aby szkodliwe bakterie nie mogły przenosić się do produktów gotowych.

Nieprzyjemny zapach w lodówce

Mimo właściwego przechowywania żywności, częstym problemem, który może przysparzać lodówka, jest nieprzyjemny zapach związany z psuciem się produktów w jej wnętrzu. Przyczyną przykrej woni dobiegającej z lodówki najczęściej są zepsute resztki pożywienia, ale też produkty spożywcze o bardzo intensywnym aromacie, takie jak ryby czy cebula. Należy regularnie wyrzucać przeterminowaną i psującą się żywność, rozlane płyny i okruchy usuwać na bieżąco a lodówkę czyścić dwa do czterech razy w roku. W przypadku żywności o intensywnym zapachu skutecznym rozwiązaniem może być pochłaniacz zapachów do lodówek SmellStop®, który skutecznie poradzi sobie z przykrymi aromatami i jest całkowicie bezpieczny dla środowiska, ludzi i zwierząt. Zastosowanie pochłaniacza wilgoci SmellStop® i pozwala się pozbyć intensywnych zapachów, a także zbędnej wilgoci. Wyprodukowany z węgla aktywnego pochłaniacz SmellStop skutecznie absorbuje wszystkie nieprzyjemne zapachy z lodówki.

Rozmieszczenie produktów w lodówce

Lodówka to bardzo ważne urządzenie w każdym domu. Służy do przechowywania produktów żywnościowych, po które sięgamy codziennie. Istotne jest rozmieszczenie produktów w lodówce, dzięki któremu warzywa, owoce, mięso czy nabiał zachowają swoją świeżość. Dodatkowym atutem może okazać się specjalny pochłaniacz wilgoci do lodówki, który nie tylko pozbędzie się jej nadmiaru, ale również zbyt intensywnych zapachów. Polecamy także maty do przechowywania żywności, które potrafią zdziałać prawdziwe cuda w lodówce.

Rozmieszczenie produktów w lodówce

Choć wydawać by się to mogło niezbyt istotne, rozmieszczenie produktów w lodówce ma ogromne znaczenie dla ich świeżości i nie tylko. Same urządzenia pokazują nam, gdzie najlepiej przechowywać produkty z kategorii nabiału, produkty mięsne czy jeszcze inne. Higieniczna, zadbana, odpowiednio rozplanowana lodówka to znacznie zdrowsze, dużo smaczniejsze warzywa oraz owoce, które nie są w stanie się zbyt szybko zepsuć, a przy okazji nie przejmują zapachu od innych produktów, np. mięsa. Koniecznie sięgnij po matę, która znacznie ułatwi przechowywanie owoców oraz warzyw.